Reagimi i ashpër i BE-së: Qëndrimi i BE-së është i qartë, të dielën u krye sulm terrorist në Kosovë – përgjegjësit të dalin para drejtësisë

ina-online
ina-online

28/09/2023

Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, deklaroi sot se qëndrimi i BE-së është se ajo që ndodhi në Banjskë të dielën është një akt terrorist dhe tregoi se të gjithë ata që janë përgjegjës për atë sulm duhet të sillen para drejtësisë dhe të mbajnë përgjegjësi për të.

“Duhet të jemi të sigurt që është hetuar plotësisht dhe jo vetëm ata që kanë kryer sulmin, por edhe ata që kanë marrë pjesë në çfarëdo mënyre tjetër duhet të mbajnë përgjegjësi. Duhet të jemi të sigurt që drejtësia të arrihet për ata që planifikuan, e realizuan dhe ata që qëndrojnë pas gjithë kësaj. Ky është qëndrimi i BE-së që është përsëritur disa herë”, tha Stano në konferencën për shtyp.

Ai theksoi se BE-ja nuk do të komentojë çdo ditë deklaratat dhe vërejtjet e të gjithëve nga rajoni.

“BE-ja ishte e qartë në të gjitha deklaratat dhe në deklaratën e përfaqësuesit të lartë, deklaratën e përbashkët të anëtarëve të Unionit, anëtarëve individualë, se cilat janë pritjet e Unionit – të dyja palëve iu tha se çfarë duhet bërë menjëherë, sepse ajo që ndodhi të dielën është shumë e rëndë, por mënyra se si funksionon BE-ja nuk është të komentojë çdo vërejtje dhe lëvizje të vetme në zhvillimin e ngjarjeve pas asaj që ndodhi të dielën”, tha ai.

Stano përsëriti se BE nuk angazhohet përmes publikut dhe medias.

“Nëse kemi diçka për t’u thënë partnerëve, ne ua themi drejtpërdrejt. Këtë presim nga të tjerët, duke përfshirë interpretimin e marrëveshjes apo mënyrën e zhvillimit të hetimit. Ne nuk do të përfshihemi në hetim përmes publikut dhe mediave që është e papërgjegjshme dhe nuk mund të ndihmojë hetimin. Duhet të zbulohet se çfarë ka ndodhur, të ndëshkohen ata që janë përgjegjës”, thekson ai.

BE-ja është e përfshirë në masë të madhe në hetim, thotë Stano dhe shton se bashkëpunojnë me partnerët në rajon si dhe me partnerët ndërkombëtarë.

Siç shton ai, BE-ja do të japë përgjigjet përkatëse kur shtetet anëtare të vendosin se ka ardhur momenti.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Naim Murseli Liridon

“Tentativa të tjera për të vrarë Liridonën”- Lala befason me deklaratën: Ja pse nuk i besoj babait të Naimit!

kovacevski

Kovaçevski i bindur se përsëri do të jetë kryeministër

Talat Xhaferi3

BDI do ta propozojë Talat Xhaferin për kryeministër

MUHAMERI

Zgjedhjet po afrohen, politikanët shfaqen me thesin e babadimrit

Naim Murseli foto me Behgjet Pacollin

“Prokuroria do hetojë lidhjet e tij me Pacollin”, eksperti: Divorci dhe transaksionet, çfarë fsheh Naim Murseli

kurti vucic

Plani 6 miliardësh i BE-së, Kosova dhe Serbia përfitojnë vetëm nëse zbatojnë Marrëveshjen e Ohrit e Asociacionin

Dimitar Kovacevski

Kovaçevski: Në gjurmët e Shën Kliment Ohrit, gjuha maqedonase është bërë realitet në Evropë dhe në botë

rusko

Ruskovska: Hetimi fillimisht duhet të vërtetojë qëllimin për vrasjen e Pançes dhe Vanjës

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

Vrasja e Liridonës, paralajmëron Kerquku: Dikush është në siklet të madh, të bëhen sytë katër

INFO

NA NDIQ