Reagojnë ukrainasit: Në koncertin e Ramë Lahajt u ftua këngëtarja e operës së Rusisë

INA
INA

11 Korrik, 2023

Me 23 korrik në Prishtinë do të mbahet Festivali i Operës organizuar nga Ramë Lahaj. Kjo është bërë e ditur nga vet tenori kosovar, Ramë Lahaj, shkruan lajmi.net.

Lidhur me një performuese në këtë festival, është bërë një reagim nga grupi i gazetarëve ukrainas të cilët janë të strehuar në Kosovë.

Bëhet fjalë për Yulia Suleimanova, e cila thuhet se është ukrainase dhe e cila do të performojë në Kosovë.

Gazetarja e strehuar në Kosovë, Iryna Synelnuk tha se kjo me të vërtetë është me origjinë ukrainase por që prej vitesh jeton dhe vepron në Rusi.

“Ne nuk pajtohemi plotësisht me tolerimin e kulturës ruse ndërkohë që lufta zgjat në Ukrainë dhe ushtria ruse vret fëmijë dhe të rritur ukrainas çdo. Ne e konsiderojmë të papranueshme pjesëmarrjen e figurave kulturore ruse në ngjarjet kulturore evropiane.”, ka shkruar ajo në reagimin e saj publik.

Sipas saj është skandaloze kur rusët mbulojnë origjinën e tyre me atë ukrainase.

Postimi i saj i plotë:

Jam i bindur se kultura nuk mund të jetë jashtë politikës dhe shtetit. Dhe është ende skandaloze kur rusët mbulojnë origjinën e tyre ukrainase.

Po publikoj një letër të hapur në gjuhën angleze dhe ukrainase drejtuar organizatorëve të Festivalit të Operës në Prishtinë, i cili do të mbahet në fund të korrikut.

Letër e hapur për organizatorët e Festivalit Ndërkombëtar të Operës, Ramë Lahaj.

Të nderuar Zotëri dhe Zonja

Jemi një grup gazetarësh ukrainas që po marrim pjesë në programin ‘Rezidenca në Kosovë’. I ndihemi mirënjohës njerëzve dhe qeverisë së Kosovës për mbështetjen dhe ndihmën e njerëzve në

Ukrainë gjatë luftës, e cila filloi Federatën Ruse më shumë se një vit më parë. Ne ndoqëm me kënaqësi Festivalin Ndërkombëtar të Operës Rame Lahaj në Prishtinë vitin e kaluar. Dhe e mbuloi sinjë ngjarje të madhe kulturore në Kosovë. Këngëtarja ukrainase e operës Anna Bondarenko mori pjesë në të.

Por këtë vit u befasuam kur morëm vesh se pjesëmarrëse në koncertin gala të festivalit do të jetë një këngëtare operistike nga Rusia Yuliya Suleimanova.

Në të vërtetë, ajo është me origjinë nga Ukraina (Kherson), por prej shumë vitesh jeton dhe punon në Rusi. Dhe tani ajo përfaqëson Teatrin Mariinsky në Sankt-Petersburg.

Yuliya Suleimanova nuk është një këngëtare ukrainase e operës, sepse ajo vazhdoi të kishte shfaqje në Rusi, ndërsa qyteti i saj i lindjes ishte në prag të shkatërrimit nga ushtria ruse./Lajmi.net/

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kompleksi-adem-jashari

“Turqit janë të gatshëm që të bëjnë film për Adem Jasharin”

pika zero

‘Pika zero e historisë’/ Zbulohen statuja të reja në vendet e lashta të Gobeklitepe dhe Karahantepe

universiteti tiranes

Sot nis viti i ri akademik/ 20 mijë studentë ulen për herë të parë në auditore, ‘Mjekësia’ paralajmëron bojkot

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Në Ohër gjithnjë e më pak filloristë shqiptarë

librat-780x439

Në Shkup vjen një studim më i plotë mbi veprën e Ernest Koliqit

nxenesit idrizove shkolla

S’ka zgjidhje për nxënësit shqiptarë të Idrizovës, Stefkovski nuk lëshon pe

driton kuci jusuf zejneli

Rektori i UT-së, Jusuf Zejneli e priti në takim ambasadorin e RMV-së në Norvegji, Driton Kuçi – Shqip

konference ut jusuf

Universiteti i Tetovës mori pjesë në konferencën e Asociacionit të Universiteteve Ballkanike

banjska Jusuf Osmani

Banjska ishte vendbanim shqiptar, manastiri u ngrit mbi themelet e një kishe ilire

INFO

NA NDIQ