Reagon Arifi: Sipas Kurtit, më mirë Zajednica se Presheva në Kosovë

Picture of ina-online
ina-online

14/11/2023

Kryetari i Preshevës, Shqiprim Arifi, ka kritikuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti për deklaratën e tij për Referendumin e Preshevës të vitit 1992.

Sipas Arifit, Kurti idenë e Referendumit e ka quajtuar fantazi dhe ëndërr të preshevarëve. Më tej, Arifi ka thënë se sipas Kurti, “më mirë Zajdenica se Presheva në Kosovë”.

“Deklarimet e Albin Kurtit në Paris, që shpërfaqin të vërtetat e tij mbi idenë e Referendumit të Preshevës. Ashtu siç e kam thënë me kohë, Albin Kurti e ka varrosur aspiratën për bashkëngjitje të Preshevës me Kosovë. Në Paris, idenë e Referendumit të vitit 92, e quajti fantazi dhe ëndërr të preshevarëve dhe parardhësve të tij homolog të cilët i quajti monark e feudal.”

“Ai madje, u pa ngushtë me çështjen e reciprocitetit, sepse e ka ditur që reciprocitetin e premtuar nuk e realizon, tani flet për simetri të të drejtave gjë që poashtu e ka ditur që nuk mund të jetë njëlloj për të gjitha vendet! Sipas Kurtit, më mirë Zajednica se Presheva në Kosovë!” – ka shkruar ai në rrjetin social “X”.

TË FUNDIT
2 ditë
Prizren, babai në gjendje të dehur ther me thikë vajzën e tij 21 vjeçare
2 ditë
Rohde i reagon ambasadorit Hill: Normalizimi mes Kosovës dhe Serbisë përfshin njohjen reciproke
2 ditë
Policia gjen arsenal armësh në shtëpitë e dy qytetarëve në Zubin Potok
2 ditë
Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera
2 ditë
Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

vrasje

Prizren, babai në gjendje të dehur ther me thikë vajzën e tij 21 vjeçare

Jorn-Rohde

Rohde i reagon ambasadorit Hill: Normalizimi mes Kosovës dhe Serbisë përfshin njohjen reciproke

Policia-e-Kosoves-800x445

Policia gjen arsenal armësh në shtëpitë e dy qytetarëve në Zubin Potok

partite kosove

Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera

server

Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

william walker uoker kurti

Walker: Kosova është storie e suksesit për arritjet gjatë 25 vjetëve liri

besnik bislimi

Bislimi raporton sot në Komisionin për Integrime Evropiane

Hovenier

Hovenier: SHBA është krenare për rolin e rëndësishëm që luajti në Kosovë

william walker uoker kurti

Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera

INFO

NA NDIQ