Reagon BDI-ja për iniciativën e Butelit: Politikë shoviniste dhe aventureske e VMRO-DPMNE-së

INA
INA

30 Qershor, 2023

VMRO-DPMNE me vetëdije shkakton jotolerancë ndëretnike në Butel”, kështu fillon reagimi i BDI-së për iniciativën e Komunës së Butelit për të kthyer emrat maqedonas të rrugëve në këtë komunë, gjegjësisht largimin e emrave shqip, përcjell TV21.

Nga BDI e dënojnë ashpër këtë iniciativë të kryetarit të Komunës së Butelit, Darko Kostovski nga radhët e VMRO-DPMNE-së dhe e cilësojnë si “politikë shoviniste dhe avantureske”.

Reagimi i BDI-së në formë të integruar:

“Bashkimi Demokratik për Integrim reagon ashpër ndaj politikave shoviniste
dhe avantureske të VMRO-DPMNE-së e cila, në mungesë të ofertës për një jetë
më të mirë për të gjithë qytetarët, e frikësuar nga ndjekjet penale për krimet në vazhdimësi të funksionarëve të saj, dhe e etur çmendërisht për pushtet, është uke sfiduar në vazhdimësi bashkëjetesën, tolerancën dhe harmoninë ndëretnike në vend.

Vendimi i fundit i Komunës Butel për të kontestuar vetëm emrat shqip të rrugëve të kësaj komune multietnike në Shkup është provokim i radhës i cili meriton dënim të ashpër nga të gjithë.

Bashkëjetesa ndëretnike, demokracia funksionale multietnike, janë vlerat
themelore të shtetit tonë të përbashkët dhe vetëm shkurtpamës politikë dhe
kundërshtarë të së ardhmes evropiane, mund të llogarisin se duke sfiduar këto
vlera për qëllime elektorale apo nacionaliste, mund të kalojnë dhe të japin ndonjë rezultat për ta.

Bashkimi Demokratik për Integrim vazhdon të jetë gardian dhe promotor
kryesor i bashkëjetesës, tolerancës si dhe mundësisë për shprehjen e lirshme të vlerave identitare dhe kulturore të të gjitha komuniteteve në vend. Sfiduesit e këtyre vlerave do ngelin si pjesë e dështuar dhe e errët e historisë së këtij shteti”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

edi rama

Mediumi “FT” del me korrigjim për intervistën e Ramës: “Toka e askujt”, e ka pasur vetëm për Veriun, jo për gjithë Kosovën

edita

Edita Tahiri reagon ashpër pas intervistës së Ramës në “FT”: Të hulumtohet origjina kombëtare e tij

Prokuroria

Vazhdon greva në prokurori – grupi i punës do të ketë afat prej 10 ditëve për arritjen e marrëveshjes

mickoski

Mickoski kërkon takim liderësh për zgjedhje

IMG_5720

Policët Shqiptarë në Amerikë, krijojnë fond humanitar për familjen e policit të vrarë në veri të Kosovës, Afrim Bunjaku

biden

Komuniteti shqiptaro-amerikan letër presidentit Biden, shpreh shqetësim për rrezikun nga Serbia

IMG_5719

Politikani serb: Radoiçiq u mor vesh me autoritetet serbe, prandaj u lirua

izet mexhiti3

Mexhiti: Përmes internetit lojërave të fatit e futën bixhozin në familjet tona

ASH

ASH: Interpelanca e opozitës teatër komik, procedura për kryeprokurorin e ri tanimë ka fillua

INFO

NA NDIQ