Edita Tahiri: Ku ishin gjatë luftës këta trimat e VETËVENDOSJES!

INA
INA

27 Maj, 2023

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në negociatat Kosovë-Serbi, Edita Tahiri, sot ka parashtruar një pyetje me ironi për pushtetin pas ngjarjeve të tensionuara dje në Veri të vendit.

“Ku ishin këta trimat e VV-së që po i japin flaken me fjalë! Nuk i pashë askund as gjatë okupimit as luftës! Moshën e kanë pasë, por guximin jo…”, ka shkruar ajo në Facebook.

Reagimet e ndërkombëtarëve që dënuan veprimet e institucioneve kosovare në Veri të vendit çuan në shumë komentime në rrjetet sociale në Kosovë.

Kryetarët e komunave të veriut të Kosovës, Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq kanë arritur të futen dje në zyrat e tyre me asistim të Policisë. Grupe të banorëve vendas në këto komuna të banuara me shumicë serbe kundërshtuan shkuarjen e tyre në zyrat që më parë përdoreshin nga zyrtarët serbë. Policia hodhi gaz lotsjellës dhe shok-bomba për t’i shpërndarë protestuesit, të cilët hodhën gurë në drejtim të policisë dhe dogjën disa makina.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ramiz beg rizaj

Vuçiq e quajti Beg Rizajn terrorist, reagon vëllai i ish-luftëtarit të UÇK-së

vdekje-lajm-vdiq

E dhimbshme: Biznesmeni nga Ferizaj i jep fund jetës, u gjet i varur në shtëpinë e tij (FOTO)

lajcak

Lajçak mund të largohet së shpejti nga detyra e emisarit për dialog?!

albin kurti

Kurti: Sulmi terrorist ishte pjesë e një plani më të madh plan për aneksimin e veriut

xhezair shaqiri

Trim nuk bëhesh duke imituar filmat e Holivudit, por lind

rozeta hajdari

Grabitet shtëpia e ministres së Qeverisë Kurti

rashiq

Rashiq: Unë dhe familja ime më të sigurtë jemi në Kosovë se në Serbi

jarinje kufi kosove serbi merdar

Një javë nga sulmi terrorist në veri – pikat kufitare Jarinjë dhe Bërnjak ende të mbyllura

Wiliam-walker

Walker: Pse u lejua të largohej grupi i armatosur i Banjskës?

INFO

NA NDIQ