Reagon kabineti i Zaevit: Dimitrovi të tregojë pse është kundër qëndrimeve tona ndaj Bullgarisë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

12 Janar, 2022

Kabineti i kryeministrit Zoran Zaev, ka reaguar ndaj deklaratave të fundit të zv.kryeministrit Nikolla Dimitrov, i cili sot në konferencë për shtyp tha se nuk është larguar me vetdëshirë nga qeveria e ardhshme, por si rezultat i qëndrimeve të tij në raport me kontestin me Bullgarinë.

Nga kabineti i Zoran Zaevit, thonë se qëndrimet shtetërore në lidhje me Bullgarinë, janë ndërtuar bashkërisht, ndërsa kërkojnë nga Dimitrovi që të tregojë arsyet e vërteta të deklaratave të tij, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Maqedonia e Veriut ka qëndrime të qarta në bisedimet me Bullgarinë, të ndërtuara me unitet të plotë qeveritar dhe të dërguara si përgjigje nga MPJ-ja jonë në MPJ-në bullgare. Identiteti maqedonas dhe gjuha maqedonase nuk janë fare temë bisede mes nesh dhe Bullgarisë. Qëndrimet maqedonase të dhëna si përgjigje në lidhje me temat që janë objekt i bisedimeve me Bullgarinë, për të cilat opinioni është i njohur mirë, janë ndërtuar përmes një procesi të gjithanshëm konsultimesh dhe takimesh pune, në të cilat Nikola Dimitrov ka pasur një rol aktiv dhe thelbësor dhe ka kontribuar me pikëpamjet e tij, dhe qëndrimet tona të tilla janë plotësisht në përputhje me propozimin portugez që ishte propozim i kryesisë sllovene, por edhe në përputhje të plotë me Rezolutën e miratuar nga Kuvendi i Maqedonisë së Veriut”.

“Nikolla Dimitrov u pajtua me qëndrimet e Maqedonisë në këto negociata, në fakt ai pati një rol serioz në krijimin e qëndrimeve tona, përmes procesit të udhëhequr nga ministri i Jashtëm, Bujar Osmani. Nëse Dimitrov është kundër ndonjë prej qëndrimeve që kemi ndërtuar së bashku, është e ndershme për shkak të popullit të thotë dhe të shpjegojë pse, sepse përndryshe mbetet përshtypja se mospjesëmarrja e tij në qeverinë e ardhshme është arsyeja e manifestimeve kaq të pasaktë dhe spekulative, me qëllim që të vendosë barrë mosbesimi ndaj qeverisë”, thuhet në reagimin e kabinetit të Zoran Zaevit.

Ndryshe, zv.kryeministri Nikolla Dimitrov sot në konferencë për shtyp ka folur në lidhje me arsyet për të cilat nuk do të jetë pjesë e qeverisë së re, duke shtuar nuk është larguar me vetdëshirë por si rezultat i qëndrimeve të tij në lidhje me kontestin me Bullgarinë.

Dimitrov gjithashtu tha se nuk ka besim të plotë në ministrin për Punë të Jashtme, Bujar Osmani, duke shtuar se ky i fundit dëshiron me çdo kusht të ketë zgjidhje të kontestit, gjë që sipas Dimitrovit, është e rrezikshme.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

varga eurotalks

Politika e Vuçiçit njësoj si e Millosheviçit, Varga për Eurotalks (VIDEO)

elmi

Aziri: Ja çfarë e pengoi bashkimin e Alternativës, Besës dhe ASH-së? (VIDEO)

rama bbc

Rama në BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo. Tani është koha për paqe

Mickoski-vmro

Mickoski: Jam për një Qeveri të gjerë pro-maqedonase, tani jemi të nënshtruar nga BDI

Aggeler

Aggeler: Maqedoninë e Veriut e presin vendime të vështira, por ne jemi aty

Struga-780x439-1

Struga pret mërgimtarët për sezonin veror

kurti-1

Kurti zbulon një për një, emrat e sulmuesve të KFOR-it

droge

Aksion i përbashkët Maqedoni – Greqi, kapen 160 kg kokainë me vlerë 10 milionë euro

Saimir_Tahiri

Ambasada amerikane reagon pas lirimit të ish-ministrit Tahiri: Do të ketë pasoja

INFO

NA NDIQ