Reagon Sindikata e Pavarur e Policisë: Dy herë është ndryshuar marrëveshja kolektive

Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/01/2022

Sindikata e pavarur e policisë, thotë se gjatë vitit që lamë dhe edhe në vitin 2020, dy herë është ndryshuar marrëveshje kolektive e të punësuarve në Ministrinë e Punës së Brendshme. Goce Dellçev, kryetar i Sindikatës së pavarur të policisë thotë se marrëveshja kolektive është ndryshuar pa asnjëlloj konsultimi, marrëveshje ose komunikim me punëtorët e tjerë dhe sindikatat tjerë në kuadër të Ministrisë së Brendshme, por vetëm me Sindikatën e Policisë së Maqedonisë dhe ministrin e Brendshëm. Dellçev kërkon nga kryeministri i ardhshëm i vendit që t’i shqyrtojë kërkesat e Sindikatës së pavarur të policisë dhe kërkesat e tyre t’i shtojë në agjendën e tij të punës.

“Unë u zgjova këto ditë të para të vitit 2022 dhe pash që është ndryshuar marrëveshja kolektive edhe atë dy herë gjatë 2022-të. Kjo është qesharake dhe e palejueshme. Nuk ekziston Sindikatë e policisë në Evropë me të cilët komunikojmë që në të këtë mënyrë të ndryshohet marrëveshja kolektive pa konsultim me të punësuarit dhe sidomos me Sindikatat më kuadër të Ministrisë së Punës së Brendshme”, tha Goce Delçev, kryetar i Sindikatës së Pavarur të Policisë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Ali Ahmeti fronti

Fronti Evropian i përgjigjet Mickoskit

vucic

A do të shpallet Serbia shtet gjenocidal? “Misioni” i Vuçiç në OKB

fatos-rushiti

Një manipulim i ligë i radhës me kategoritë e luftës së UÇK-së

bota-rrezik globi toka

Shënohet Dita e planetit Tokë

ZEQIRIJA-IBRAHIMI-696x462-696x430-1

Ibrahimi: Pavarësisht se kush me kë e bën qeverinë, me rëndësi është ta pensionojmë BDI-në

veri

DW/ Kosova: Përgjegjës Beogradi për dështimin e votimeve në veri

mickoski ali ahmeti

Mickoski i’a kthen porosinë Ahmetit

uck-vrasje

Veteranët e UÇK-së porosi Grubit: Nuk lejojmë shkeljen e flamurit kombëtar! (VIDEO)

zgjedhje maqedoni

Në zgjedhjet presidenciale të drejtë vote kanë 1.814.317 votues

INFO

NA NDIQ