Real Madrid, klubi me më shumë të ardhura

ina-online
ina-online

26/01/2024

Real Madrid kthehet në krye të renditjes së klubeve me më shumë të ardhura. Kjo del nga raporti i përvitshëm “Money League” i kompanisë audituese “Deloitte”. Los Blancos kanë arkëtuar plot 831 milionë Euro në total në sezonin 2022-2023.

Spanjollët kanë zbritur në vendin e dytë Manchester City me 826 milionë Euro, ndërsa në të tretin është ngjitur Paris Saint-Germain me 802 milionë Euro të ardhura. Në 10-tëshen e parë nuk ka asnjë italiane pasi Juventus ka mbajtur vendin e 11-të, i ndjekur nga Milani dhe Interi, respektivisht në të 13-in dhe 14-in.

Në këtë renditje dominon Premier League me 8 ekipe, e ndjekur nga Serie A me 4, La Liga dhe Bundesliga me nga 3 dhe Ligue 1 franceze me 2. Të ardhurat tregtare janë në nivelin më të lartë të arkëtimeve për herë të parë prej sezonit 2015-2016. Në total, 20 kIube kryesore kanë grumbulluar 10 miliardë e 500 milionë Euro.

17 prej tyre kanë regjistruar një rritje të të ardhurave tregtare, në krahasim me 1 vit më parë. Një shenjë kjo që futbolli e ka marrë veten nga goditja që mori nga pandemia e Covid-19./ Tv Klan

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

milan

I humbi një orë me vlerë 180 mijë euro, futbollisti i njohur përleshet me një hajdut në një klub nate

Jasir Asani

VIDEO / Jasir Asani fantastik, goditjet e tij nuk ndalen as në stërvitje

Liga e Evropes Europa League

Katër ndeshje të tjera emocionuese në “FA Kupën” e Anglisë

mbape real

Mesazhi i Macronit për Mbappen që po bën xhiron e botës: Do na futësh në telashe!

kloop

Lista me 14 lojtarë të Liverpoolit tani janë të lirë për të thyer rregullin e rreptë të Klopp

belingam real madrid

Real Madrid vendos rekord historik në mbrojtje pa dy qendërmbrojtësit dhe portierin kryesor

haland

Erling Haland shënon 5 gola, Man. Siti shpartallon Lutonin

dybala

Shënoi tre gola ndaj Torinos, Dybala: Te Roma shijoj të tashmen, dua të fitoj trofe!

Ilir-Daja-

Ilir Daja vazhdon kontratën me Ballkanin deri në vitin 2026

INFO

NA NDIQ