Real Madrid, zemërthyer për lamtumirën e Kroos: Legjendë e madhe të klubit tonë, përjetë në zemrat e tifozëve madrilenë

Picture of INA
INA

21/05/2024

Pak minuta pasi Toni Kroos shpalli publikisht lamtumirën e tij nga futbolli, Real Madridi gjithashtu lëshoi ​​një deklaratë për të njoftuar këtë vendim personal të futbollistit gjerman: “Real Madrid C. F. njofton se Toni Kroos ka vendosur t’i japë fund karrierës së tij si futbollist profesionist pas ‘Euro 2024’.

Ne dëshirojmë të shprehim mirënjohjen dhe dashurinë për Toni Kroos, një lojtar që tashmë është pjesë e historisë së Real Madridit dhe një nga legjendat e mëdha të klubit tonë e futbollit botëror. Toni Kroos erdhi në klubin tonë në vitin 2014 dhe ka qenë një lojtar themelor në një nga periudhat më të suksesshme në historinë 122-vjeçare të Real Madridit.

Gjatë 10 sezoneve në të cilat ai ka mbrojtur fanellën tonë, ka fituar 22 tituj në 463 ndeshje, deri më sot: 4 Champions League, 5 Kupa të Botës për Klube, 4 Superkupa Evropiane, 4 La Liga, 1 Kupë Mbreti dhe 4 Super Kupa të Spanjës.

Përveç titujve të tij me Real Madridin, Toni Kroos u bë kampion bote me kombëtaren gjermane në Kupën e Botës 2014, në Brazil. Me Bayern Munich ai fitoi 1 Kupë Evropiane, 1 Kupë Bote për Klube, 1 Superkupë Evropiane, 3 Bundesliga, 3 Kupa të Gjermanisë dhe 2 Superkupa të Gjermanisë.

Në nivel individual, Toni Kroos është përfshirë tri herë në ekipin e ‘FIFPRO World 11’, u emërua ‘Playmaker’ më i mirë më 2014 nga IFFHS dhe fitoi ‘Topin e Artë’ si lojtari më i mirë në Kupën e Botës U-17 të vitit 2007 në Kore.

Toni Kroos do të mbetet përgjithmonë në zemrat e të gjithë tifozëve madrilenë për përsosmërinë e futbollit të tij dhe për të qenit një lojtar që ka dhënë gjithçka për këtë fanellë, duke përfaqësuar gjithmonë vlerat e Real Madridit.

Presidenti i Real Madridit, Florentino Pérez, deklaron se ‘Toni Kroos është një nga lojtarët më të mëdhenj në historinë e Real Madridit dhe se ky klub është dhe do të jetë gjithmonë shtëpia e tij’. Real Madridi i uron atij dhe gjithë familjes fat në këtë fazë të re të jetës”.

TË FUNDIT
8 orë
Bajrami ia theu rekordin rusit, goli i shqiptarit më i shpejti në historinë e Kampionatit Evropian
8 orë
Gjimshiti flet hapur pas ndjeshjes, çfarë nuk shkoi mirë?
8 orë
Selektori i Italisë: Duhej ta kishim ndëshkuar më shumë Shqipërinë
8 orë
Sylvinjo i zhgënjyer nga humbja, por thotë se Kombëtarja ende ka për të bërë
9 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

ME TE LEXUARA

17 orë
“Euro 2024”/ Scamacca do të drejtojë sulmin, ja si do luajë Italia ndaj Shqipërisë
8 orë
Sylvinjo i zhgënjyer nga humbja, por thotë se Kombëtarja ende ka për të bërë
17 orë
Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë
8 orë
Selektori i Italisë: Duhej ta kishim ndëshkuar më shumë Shqipërinë
15 orë
Zvicra mposhti hungarezët, Shaqiri rezervist

LEXO MË SHUMË

bajrami

Bajrami ia theu rekordin rusit, goli i shqiptarit më i shpejti në historinë e Kampionatit Evropian

Berat-GJimshiti-82828-780x470

Gjimshiti flet hapur pas ndjeshjes, çfarë nuk shkoi mirë?

spaleti

Selektori i Italisë: Duhej ta kishim ndëshkuar më shumë Shqipërinë

sylvinjo silvinjo

Sylvinjo i zhgënjyer nga humbja, por thotë se Kombëtarja ende ka për të bërë

bajrami

Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

bajrami gol

Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

bajrami

Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

spanja

Spanja tregon “muskujt” në grupin e kuqezinjve, mposhtin kroatët

INFO

NA NDIQ