Real Madridi shpallet klubi më i pasur në botë, ja sa miliardë është vlera e tij

Picture of ina-online
ina-online

26/05/2024

Për të tretin vit radhazi, Reali i Madridit është klubi i futbollit më i vlefshëm në botë, sipas revistës prestigjioze “Forbes”.

Reali ka një vlerë prej 6.6 miliardë dollarësh, duke ia kaluar për pak Manchester United (6.55 miliardë), por duke ruajtur fronin që ka mbrojtur që nga viti 2022.

“Forbes” thekson në raportin vjetor se Reali i Madridit ka shënuar një rritje prej 9% në vlerën e klubit në krahasim me vitin e kaluar dhe, përveç kësaj, thekson se është skuadra që ka gjeneruar më shumë të ardhura (873 milionë dollarë, shifër kjo që, duke filluar nga këtë verë, ajo aspiron të kalojë 1 miliard euro me të ardhurat shtesë që do të ofrojnë evenimentet e ndryshme në “Santiago Bernabéu)”.

Medalja e argjendtë vazhdon të shkojë te United, i dështuar në këtë sezon sportiv, por një kolos për sa i përket markës botërore.

Pavarësisht situatës së tyre aktuale, shumë larg Champions League, stema e “Djajve” vazhdon të lëvizë miliona.

Manchesteri pasohet nga skuadra e Barcelonës me 5,6 miliardë dollarë.

TË FUNDIT
53 minuta
Spanja e para, kombinimet e Grupit B, Shqipëria “e dënuar” të mposhtë iberikët
3 orë
Llogaritë për kualifikimin, ja si kalon grupin Shqipëria
4 orë
Komenti i guxishëm dhe i sinqertë i një vajze serbe
4 orë
Arsenali vihet në kërkim të transferimit të parë të verës – bën ofertë zyrtare për yllin e Euro 2024
4 orë
Fillon Copa America, Argjentina e nis mbrojtjen e titullin me fitore ndaj Kanadasë

ME TE LEXUARA

23 orë
Lajm i mirë për Ramadanin, vjen oferta e gjigantit italian
4 orë
Roberto Baggio rrahet dhe mbahet peng së bashku me familjen në vilën e tij
23 orë
“Hysaj dështon sërish, masakrohet në rrjet”, ish-futbollisti Sokol Kushta: Këto janë gabimet e radhës
4 orë
Fillon Copa America, Argjentina e nis mbrojtjen e titullin me fitore ndaj Kanadasë
23 orë
Renditja e FIFA-s: Rënie për Maqedoninë e Kosovën, Shqipëria nuk lëviz
4 orë
Arsenali vihet në kërkim të transferimit të parë të verës – bën ofertë zyrtare për yllin e Euro 2024
1 ditë
Xherdan Shaqiri futet në histori dhe bëhet futbollisti i vetëm Europian
22 orë
Italia dhe Spanja do të përballen për herë të 41-të

LEXO MË SHUMË

nedim bajrami

Spanja e para, kombinimet e Grupit B, Shqipëria “e dënuar” të mposhtë iberikët

gjasula kombetarja shqiperia

Llogaritë për kualifikimin, ja si kalon grupin Shqipëria

FB_IMG_1718953575861

Komenti i guxishëm dhe i sinqertë i një vajze serbe

arsenal

Arsenali vihet në kërkim të transferimit të parë të verës – bën ofertë zyrtare për yllin e Euro 2024

mesi-argentina

Fillon Copa America, Argjentina e nis mbrojtjen e titullin me fitore ndaj Kanadasë

roberto baggio

Roberto Baggio rrahet dhe mbahet peng së bashku me familjen në vilën e tij

IMG_3399

UEFA hap hetim disiplinor për Mrilind Dakun

spanja

Spanja kalon në epërsi me autogolin e Calafiorit

mirlind daku

Daku kërkon falje për fyerjet ndaj maqedonasve e serbëve

INFO

NA NDIQ