Reali i Madridit fiton Champions League

Picture of ina-online
ina-online

01/06/2024

Ndeshja ishte spektakolare, madje Dortmund befasoi me lojën dhe sulmin.

Por në fund gjigandët e futbollit botëror shënuan dy gola dhe fituan trofeun e 15.

Në 45 minutat e para të mbyllura në barazimin e bardhjë 0-0 ajo që mbeti në mëndje ishte paraqitja e Dortmundit dhe e portierit madrilen Courtois i cili ishte në lartësinë e duhur në disa raste, por edhe me fat, kur në një moment i erdhi në ndihmë shtylla pingule.

Fillimi i pjesës së dytë ishte po i njëjti, me një lojë që u kontrolluar nga ekipi i Terziç që vazhdoi me raste të shumta, por ai që i prish ëndrrën është pikërishtë mborjtësi Karvahal, i cili zhbllokoi takimin në minutën e 74-t.

Ishte ky gol që prishi ekuilibrat e takimit dhe nën presionin e një ndeshjeje që i iku nga duart, gjermanët gabojnë pak minuta më pas duke i dhuruar një shans Vinicius Junior i cili nuk mund të gabonte, dhe 8 minuta nga fundi vulosi fitoren 2-0 të skuadrës së Ancelotit.

Një fitore eksperience dhe tipike e madrilenëve që reagojnë gjithmonë kur kundërshtari ka mbaruar energjitë e tij për të ndëshkuar dhe për të mbyllur këtë edicion fantastik duke u kurorëzuar për herë të 15-të kampione e europës dhe njëkohësisht duke mbyllur një edicion pa humbje në Champions League.

TË FUNDIT
1 orë
Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit
2 orë
Gjimshiti: Me Spanjën s’është e pamundur, do u tregojmë pse jemi këtu
3 orë
Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut
3 orë
Vijimi i “Euro 2024”/ Zvicra kundërshtare e mundshme e Italisë, ose...
4 orë
Zlatko Daliç, optimist për kualifikimin: “Jemi gati për të mundur Italinë”...

ME TE LEXUARA

14 orë
Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë
4 orë
Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë
1 ditë
FC Aarau përforcohet me djaloshin shqiptar me prejardhje nga Maqedonia
13 orë
Rezultat që nuk i konvenon Shqipërisë, Hungaria e mposht në fund Skocinë
4 orë
Kroaci–Itali luhet për gjithçka
1 ditë
Shqipëria fiton titullin e Kampionatit Evropian të Tifozëve
13 orë
Gjermanët dhe Zviceranët ndahen me barazim, por ecin përpara
4 orë
Ronaldo: Në vend të parë, krenar për këtë ekip!
23 orë
DASH: Pozicioni i Mickoskit është në përputhje me Prespën

LEXO MË SHUMË

xhaferi mickovski]

Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit

berat gjimshiti

Gjimshiti: Me Spanjën s’është e pamundur, do u tregojmë pse jemi këtu

Mickoski

Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

zvicra

Vijimi i “Euro 2024”/ Zvicra kundërshtare e mundshme e Italisë, ose…

zlatko dalic

Zlatko Daliç, optimist për kualifikimin: “Jemi gati për të mundur Italinë”…

messi

Messi sot e ka ditëlindjen, i mbush 36 vjet

Ronaldo

Ronaldo: Në vend të parë, krenar për këtë ekip!

kroacia futboll

Kroaci–Itali luhet për gjithçka

kombetarja

Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë

INFO

NA NDIQ