Reali Madrid vazhdon të pasurohet

Picture of INA
INA

07/06/2024

Reali i Madridit vazhdon të marrë faqet e para të mediave botërore, edhe pas suksesit në Ligën e Kampioneve.

Pasi shtoi edhe më tej palmaresin e tij ndërkombëtar, duke e çuar në 15 numrin e Champions-ave në histori, tani është koha që klubi spanjoll të korrë edhe fitimet ekonomike nga UEFA.

Sipas asaj që raporton dje katalanasja “MundoDeportivo”, presidenti Florentino Perez shumë shpejt do të shohë të shtojë në arkat e klubit jo pak, por plot 141 milionë e 520 mijë euro.

Kësaj shifre do t’i shtohen gjithashtu pak muaj më vonë edhe 3.5 milionë euro, si pjesëmarrës i finales së Superkupës së Europës (kundër Atalantës, fituesja e Ligës së Europës), plus 1 milion tjetër në rast se arrin që ta fitojë atë. Gjithsesi, duke mbetur te arkëtimet e sezonit marramendësdhe pa asnjë humbje (rekord historik për “Galaktikët”, njësojsi Barcelona e sezonit 2008-2009) shifrat thonë: 15 milionë e640 mijë euro, premio e pjesëmarrjes në edicionin e sapo mbyllur, ndërkohë që menjëherë me to Reali i Madridit ka përfituarnga UEFA edhe 36.38 milionë euro nga renditja historike nëkompeticionin më të rëndësishëm për klube.

Ndërkohë, faktiqë arriti të mbyllë edhe fazën e grupeve me 6 fitore, ku seciladhuron 2.8 milionë euro, përfitimi nga ky triumf absolut garantoi edhe 16.8 milionë euro të tjera. Kualifikimi në 1/8-at eturneut i solli 9.6 milionë, kalimi në çerekfinale 10.6, në gjysmëfinale 12.5 milionë dhe ngritja e trofeut edhe 20 milionë eurotë tjera. Në të njëjtën kohë, 20 milionë euro janë bonusi i”market pool”-it të UEFA-s që e dërgon shifrën totale në 141.52milionë euro.

Dhe të mendosh që këtu mungojnë fitimet evetë klubit nga shitja e biletave të “Santiago Bernabeut”, fitimetnga dyqanet e markës “Real Madrid”, apo edhe gjithçka tjetërofron impianti i rekordmenëve të Europës, të cilat mund t’idërgojnë shifrat e fitimeve të “Los Blancos”, vetëm nga aventura në Champions, në nivele stratosferike.

TË FUNDIT
4 orë
Gjimshiti: “Kemi lindur në shtete të tjera, por në shtëpi ndiqnim zakonet dhe traditat shqiptare”
5 orë
Itali-Shqipëri, FSHF vjen më një lajm të rëndësishme për tifozët shqiptarë
5 orë
Jasir Asani është njeriu gol, ja si luan Shqipëria në Europian sipas prestigjozes “Marca”
5 orë
Kombëtarja edhe pak orë para përballjes me Italinë, ja çfarë thotë Sylvinho?
5 orë
Gjermania nis me këmbë të mbarë, fitore të thellë 5:1 me Skocinë

ME TE LEXUARA

13 orë
Mbi 50 mijë shqiptarë pritet të ndjekin ndeshjen në Gjermani, ndërkaq italianë më pak se 10 mijë!
13 orë
Donarumma paralajmëron Italinë: Ndaj Shqipërisë duhet 100%, kundërshtari më i rrezikshëm
13 orë
“Franca favorite në Euro 2024, por në garë është edhe Italia”
13 orë
Ndeshja ndaj Kroacisë, probleme për Spanjën, mungon lojtari
18 orë
“Uragani KUQEZI”/ Mbi 50 mijë shqiptarë do jenë në ndeshjen e Kombëtares me Italinë në “Signal Iduna Park”
5 orë
Gjermania nis me këmbë të mbarë, fitore të thellë 5:1 me Skocinë
18 orë
Sot nis Euro 2024, paralajmërohet spektakël
5 orë
Kombëtarja edhe pak orë para përballjes me Italinë, ja çfarë thotë Sylvinho?
18 orë
Bufon: Kujdes Shqipërinë, do ta skuqin stadiumin

LEXO MË SHUMË

Berat-GJimshiti-82828-780x470

Gjimshiti: “Kemi lindur në shtete të tjera, por në shtëpi ndiqnim zakonet dhe traditat shqiptare”

shqiptaret plisa tifozet kuq e zi

Itali-Shqipëri, FSHF vjen më një lajm të rëndësishme për tifozët shqiptarë

jasir asani

Jasir Asani është njeriu gol, ja si luan Shqipëria në Europian sipas prestigjozes “Marca”

Sylvinho silvinjo

Kombëtarja edhe pak orë para përballjes me Italinë, ja çfarë thotë Sylvinho?

IMG_3097

Gjermania nis me këmbë të mbarë, fitore të thellë 5:1 me Skocinë

spanja

Ndeshja ndaj Kroacisë, probleme për Spanjën, mungon lojtari

franca-fitore-

“Franca favorite në Euro 2024, por në garë është edhe Italia”

donaruma

Donarumma paralajmëron Italinë: Ndaj Shqipërisë duhet 100%, kundërshtari më i rrezikshëm

tifozat kuq e zi

Mbi 50 mijë shqiptarë pritet të ndjekin ndeshjen në Gjermani, ndërkaq italianë më pak se 10 mijë!

INFO

NA NDIQ