RECETA PËR POGAÇE TË VOGLA

55 min12 servime
Përbërësit:

4-4.5 gota miell
1/2 gotë uji vaj ulliri
120 gram gjalpë
2 vezë
1 lugë bajame të imta
1 lugë çaji kripë
1 lugë sheqer
1 lugë uthull
1 pako pluhur pjekje
1 lugë gjelle susam
1 lugë gjelle sheqer vanilje
Për pjesën e brendshme:

150 gram djathë
Përgatitja:

Në një enë të thellë vendosni të gjithë përbërësit përveç miellit dhe 1 të verdhë veze (për t’u lyer).

Shitni miellin në një enë tjetër dhe kombinojeni atë me përbërës të tjerë grumbull. Kur të merrni një brumë që nuk ngjit, mund të ndaloni të shtoni miell.

Lëreni të pushojë për gjysmë ore brumin.

Ngroheni furrën në 180 gradë.

Pritini disa copa të mëdha në formë arre nga pjesa tjetër e brumit. rrokulliset dhe rrafshohet.

Vendosni një pjesë të djathit në mes dhe mbështilleni përsëri.

Vendosni të gjitha gurabijat e bëra në fletën e pjekjes, ku lyeni në letër të lyer me vaj.

Përhapni të verdhën e vezës mbi gurabijet me një furçë.

Spërkatni me farat e susamit.

Piqini ato në furrën që keni ngrohur për rreth 30 minuta deri në kafe të artë.