Banorët përleshen me policinë në Reçicë të Kumanovës, nuk lejojnë groposjen e derrave të ngordhur nga sëmundja e “Murtajës Afrikane” (FOTO)

INA
INA

06/01/2024

Incident në fshatin Reçicë të Kumanovës. Banorët e këtij fshati u përleshën me policinë pasi nuk lejojnë që kamionët e Agjencisë së Veterinarisë të hynë në fshatin e tyre, raporton Alsat.

Ata bllokuan rrugën rajonale në hyrje të fshatit. Sipas dëshmitarëve ka edhe të arrestuar, ndërsa banorët kanë vendosur të mos ndërpresin bllokadën deri në lirimin e tyre. Policia ndaloi disa prej banorëve për prishje të rendit dhe qetësisë publike.

Sipas banorëve fërkime me policinë kanë pasur edhe dje pasdite por dhe sot, pasi që në afërsi të vendbanimit të tyre po groposen një numër i madh i derrave të ngordhur nga sëmundja e Murtajës Afrikane. Ata druajnë që ambienti i tyre do të kontaminohet, nga kjo sëmundje dhe kundërshtojnë ashpër aksionin.

Alsat kontaktoi me Agjencinë e Veterinarisë, nga ku thanë se kanë dhënë urdhër për asgjësimin e derrave të infektuar nga virusi që shkakton sëmundjen e Murtajës Afrikane te kafshët. Sipas këtij institucioni banorët nuk duhet të shqetësohen sepse ky virus nuk bartet tek njerëzit, kurse derrat janë marrë nga fermerët e fshatit tjetër të Kumanovës, Tromegjë. Agjencia e Veterinarisë tha se lokacionin e përcakton vet komuna dhe procesi i groposjes bëhet me dezinfektim përkatës. /Alsat.mk

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

stevo-pendarovskiii-780x470-1

Pendarovski: Do të anëtarsohem në VMRO-DPMNE nëse do të arrijnë që maqedonasit t’i përfshijnë në Kushtetutën bullgare

IMG_9497

Kongresi i LSDM zyrtarizoi kandidaturën e Pendarovskit për president

IMG_9496

IPIS demanton: Nuk kemi bërë anketë që u shpërnda sot

IMG_9478

Pritja e Taravarit në Strugë në hapjen e shtabit zgjedhor (Video)

IMG_9479

Selimi: Ndihma e shpejt në Shkup për herë të parë me shef shqiptar

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI me kandidatë për deputetë në njësitë 3 dhe 4, ja emrat?

Ilir-Demiri-921x614

Demiri: nuk do të ketë incizime pa radhë, terminet për rezonancë magnetike do të publikohen në “Termini im”

gordana-siljanovska-1392x899

Shkup: Gordana Siljanovska Davkova, kandidate për presidente e VMRO DPMNE-së

policia speciale maqedoni

Ish-kryetari i një komune në Maqedoni kapet nga policia si pjesë e një grupi kriminal

INFO

NA NDIQ