Reformat zgjedhore, të mërkurën mblidhet grupi i punës

Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/05/2023

Të mërkurën, do të mbahet mbledhja konstituive e grupit të punës për reforma zgjedhore i formuar nga Ministria e Drejtësisë, që duhet t`i implementojë rekomandimet e OSBE/ODIHR-it, kurse njëkohësisht duhet të punojë për Kodin e ri Zgjedhor.

Grupi i Punës do të funksionojë me përfaqësues politik nga LSDM-ja, BDI-ja, ASh-ja, BESA, Alternativa, E Majta dhe Lidhja Demokratike, kurse për momentin pa përfaqësues të VMRO-DPMNE-së.

Lideri i opozitës, Hristijan Mickoski, dje theksoi se VMRO-DPMNE-ja do të mbështesë një njësi zgjedhore, nëse qeveria dhe partitë shqiptare e mbështesin këtë model. Sipas tij, ndryshimet teknike që lidhen me vërejtjet e OSBE-së do t`i mbështesë pa përfaqësues në Grupin e Punës. Sa do të arrijë që ky grup pune të përpunojë modelin që do ta kalojë filtrin e Kuvendit, mbetet çështja që duhet të zgjidhet së shpejti, duke marrë parasysh se në pjesën e parë të vitit 2024 duhet të mbahen zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kuvendi parlamenti

Kuvendi do ta mbajë mbledhjen e 145-të: zgjedhja e anëtarit të KSHZ-së, vazhdimi i vlefshmërisë së pasaportave, ligji për lojërat e fatit…

Bujar Osmani

Osmani: Ukraina lufton për të gjithë ne! Nëse fiton Rusia, ne e kemi radhën

vmro-bdi

BDI: Mickoski injoroi Amerikën, injoroi Europën, po injoron edhe të ardhmen europiane të qytetarëve

foshnje bebe

Të dhëna alarmante/ Martohen vëlla e motër në Veles se u ngatëruan gjatë birësimit

zelensky tiran

Samiti i Ukrainës në Tiranë, kush janë liderët e rajonit që marrin pjesë

kuvendi-jashte-1024x681-1024x681-780x470-1-696x419-1

Seancë e Komisionit Parlamentar për Financim dhe Buxhet

moti-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

vucic dodik

“Bota serbe” përmes Parlamentit të Malit të Zi

Bujar Osmani

Instituti “Arben Xhaferi”: Bujar Osmani ka shkelur ligjin shtatë herë radhazi brenda një viti duke i mbajtur të fshehura shpenzimet e tij si Ministër i jashtëm

INFO

NA NDIQ