Regjisori Burim Haliti do ti shfaq 3 filma në Zvicër

Iliria News Agency
Iliria News Agency

15/03/2022

Me datën 18 dhe 19 Mars 2022 në Zvicër do të mbahet mbrëmje me filma Shqip.

Me datën 18 Mras në ora 19:00 në ‘Universitetin e Lozanës’ në Zvicër – Anthropole UNIL Quartier de Dorigny – 1015 Lausanne në Zvicër, para studentëve Shqiptar dhe atyre Zvicran, dhe para Profesorëve të Universitetit dhe Kineastëve të rinjë Zvicran dhe Shqiptarë, do të shfaqen filmat e shkurtër “Çlirimi” “Hekurishtja” nga Burim Haliti dhe “Piano” nga Xhelal Haliti me producent Burim Haliti.

Pas shfaqjes së filmave, Regjisori Burim Haliti do të flas para Studentëve rreth filmave të saposhfaqur, dhe do ta ketë një bashkëbisedim me pjesmarrësit rreth Kinematografisë Shqiptare, ndërsa mbrëmja do të përmbyllet me një aperitiv modest brenda Universitetit dhe bisedë e lirë mes pjesmarrësve dhe Regjisorit Haliti!

Ky event është organizuar nga Z;Arbër B Gashi dhe Shoqatat e studentëve Shqiptar në Zvicër;
* “AEAUL -Association des Etudiants Albanais de l’Universite de Lausanne”
* Association des Étudiant·e·s Albanais·es de Genève
* Albanian Student association Fribourg (ASAF)
në bashkëpunim me;
* albinfo.ch (News & media website)
dhe gazetaren; Znj; Zamira Bytyqi

Ndërsa me datën 19 Mars 2022 në ora 18:00 jeni të ftuar të shihni 5 filma nga autorë Shqiptar në Austrasse 14, 3175 Wünnewil-Flamatt Freiburg, Schweiz!
Filmat që do të shfaqën janë;
* “Hekurishtja” Regjia: Burim Haliti
* “Çlirimi” Regjia: Burim Haliti
* “Piano” Regjia: Xhelal Haliti
* “Skenari i nënës” Regjia: Kastriot Saqipi
* “Lorin” Regjia: Ajas Kulici
Mbas filmave do të ketë diskutim me regjisorët pjesmarrës, ku pastaj do të ketë një bashkëbisedim rreth filmave të shfaqur dhe Kinematografisë Shqiptare.
Mbrëmbja do të përmbyllet me një aperitiv modest dhe bisedë të lirë mes pjesmarrësve dhe Regjisorëve.
Ky event është organizuar nga Znj; Valbona Imami dhe Sh.K. “Vëllazërimi kombëtar”

Me iniciativën e;
Z: Naski Abdixhiku, i cili jeton dhe vepron në Zvicër

Kjo mbrëmje poashtu është mbështetur nga;
Z; Shenasi Hetemi i cili jeton dhe vepron në Zvicër

Hyrja; Falas!

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Ibrahim Kazimi

Romani «Eskadronët e Vdekjes»(kronikë e një kasaphane) -një sakrament historik mbi sakrificën kombëtare…

policia gjermane gjermani

Shqiptari (23) arratiset nga policia gjermane me 200 km/h

kurti len

Albin Kurti tubim të përbashkët me opozitën në Cyrih të Zvicrës (FOTO)

universiteti-i-tetoves-UT

FOTO/ UT bashkëpunim me institucionet shëndetësore të Republikës Federale të Gjermanisë

Kurti len opozita kasami gashi mexhiti

Albin Kurti tubim të përbashkët me opozitën në Berlin (FOTO)

enver tivari

Zbulohet urdhri i Enver Hoxhës për masakrën e Tivarit: “T’i zhdukim ose t’i shpërngulim” shqiptarët

policia italiane

Kërkohej nga Italia, shqiptari arrestohet në aeroportin e Valencias

perkrenare ilire muze

Arkeologët kroatë e gjejnë një përkrenare ilire, është më shumë se 2500 vjet e vjetër

policia-kosoves

Hajnat bëjnë kërdi në shtëpinë e mërgimtarit në Gjilan, ia vjedhin çantën me mbi 145 mijë euro që i solli nga Zvicra

INFO

NA NDIQ