Regjistrimi në Maqedoni, Matoshi parashikon: 35 % shqiptar, 40 % maqedonas…

Iliria News Agency
Iliria News Agency

12/03/2022

Kanë mbetur edhe pak kohë deri në publikimin e rezultatit zyrtar të regjistrimit të popullsisë në Maqedoninë e Veriut. Siç përflitet rezultati nuk do të jetë i kënaqshëm për shqiptarët pasi shumë shqiptarë kanë refuzuar të regjistrohen si rezident në Maqedoni dhe kjo do të ul rezultatin real të shqiptarëve në vend.

Por, nga ana tjetër shumë analistë të vendit, por edhe të rajonit thonë se shqiptarët janë mbi 35 % në Maqedoni edhe pse politika ka pasur gjithnjë dorë mbi numrin real të popullsisë.

Ish politikani shqiptarë Ruzhi Matoshi parashikon se në Maqedoni realisht jetojnë 35 % e popullsisë shqiptar dhe 40 % maqedonas, 15 % bullgar dhe 10% pakicat tjera, përcjell TS. Sipas Matoshit i bie që numri i maqedonaseve të bie dhe të rritet ai i bullgarëve dhe shqiptarëve që realisht edhe shumë njohës të kësaj çështje e thonë se realiteti është se numri i shqiptarëve është dukshëm më i madh se ai 20% që është në Kushtetutën e Maqedonisë së Veriut.

“Është vetëm parashikim … Maqedon 40%, Shqiptarë 35%, Bullgarë. 15% dhe Pakicat 10%

Regjistrimi në MKD e V. ” ka shkruar Matoshi në profilin e tij në FB.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bilall kasami

Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë Euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi

afrim gashi

Gashi nga Cyrihu: Jemi të interesuar ta ndryshojmë jetën e shqiptarit në Maqedoni

thaci trebosh

PDSH mbajti tubim në Trebosh

femijet mergimtare greqi diaspora

Diaspora dhe të pavendosurit vendimtarë për fituesin e zgjedhjeve

bilall kasami

Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi

izet mexhiti

Mexhiti: Një parti e dalur nga lufta që përfundon me komunitetet e vogla, është hap i parë drejt shkrirjes në VMRO ose LSDM

taravari arben

Taravari nga Cyrihu: Këto janë zgjedhje historike, garojnë albinizmi me vuçizmin

kurti taravari kasami mexhiti gashi

Albin Kurti deklarohet për zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut

ragmi mu

Mustafa konfirmon se ka marrë drejtimin e Preshevës, Arifin e quan shpifës

INFO

NA NDIQ