Rekord i ri në shpejtësinë e internetit, ja sa terabit arrin për sekondë

Picture of INA
INA

04/07/2024

Instituti japonez i Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikimit ka arritur të arrijë një rekord të ri në shpejtësinë e transmetimit të të dhënave përmes internetit.
402 terabit për sekondë është një rekord i ri botëror për shpejtësinë e transferimit të të dhënave përmes internetit.

Kjo u arrit përmes një eksperimenti në Japoni, ku Instituti Kombëtar i Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikimit atje arriti të transmetonte sinjalin përmes 50 kilometrave kabllo optike dhe gjashtë amplifikatorë të veçantë të sinjalit.

E gjithë kjo u arrit në teknologjinë ekzistuese të përdorur tashmë nga ISP-të, por përfitimi i këtij regjistrimi është vetëm teorik. Për momentin mund të ëndërrojmë vetëm se me atë 402 Tbit/s mund të shkarkojmë lojërat më të rënda (100+ GB) në më pak se një sekondë. Ta themi thjesht, hardueri i disponueshëm në treg aktualisht nuk mund as t’i afrohet atyre shpejtësive dhe do të kufizohet nga përshtatësi i rrjetit të motherboard-it, shpejtësia e RAM-it dhe në fund të fundit shpejtësia e shkrimit të diskut.

Përkthyer, shpejtësia me të cilën ne mund të shkarkonim “Baldur’s Gate 3” ose “Red Dead Redemption 2” në më pak se një sekondë është arritur, por aktualisht nuk ka asnjë disk që mund të strehojë një sasi kaq të madhe të dhënash në një periudhë kaq të shkurtër. të kohës por ndoshta në të ardhmen.

Kjo u arrit përmes një eksperimenti në Japoni, ku Instituti Kombëtar i Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikimit atje arriti të transmetonte sinjalin përmes 50 kilometrave kabllo optike dhe gjashtë amplifikatorë të veçantë të sinjalit.

E gjithë kjo u arrit në teknologjinë ekzistuese të përdorur tashmë nga ISP-të, por përfitimi i këtij regjistrimi është vetëm teorik. Për momentin mund të ëndërrojmë vetëm se me atë 402 Tbit/s mund të shkarkojmë lojërat më të rënda (100+ GB) në më pak se një sekondë. Ta themi thjesht, hardueri i disponueshëm në treg aktualisht nuk mund as t’i afrohet atyre shpejtësive dhe do të kufizohet nga përshtatësi i rrjetit të motherboard-it, shpejtësia e RAM-it dhe në fund të fundit shpejtësia e shkrimit të diskut.

Përkthyer, shpejtësia me të cilën ne mund të shkarkonim “Baldur’s Gate 3” ose “Red Dead Redemption 2” në më pak se një sekondë është arritur, por aktualisht nuk ka asnjë disk që mund të strehojë një sasi kaq të madhe të dhënash në një periudhë kaq të shkurtër. të kohës por ndoshta në të ardhmen.

TË FUNDIT
5 ditë
Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit
1 javë
“Nuk kanë turp!" Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë
1 javë
“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman
1 javë
Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj
1 javë
Whatsappi do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit

auto_donald-trump-oval-office1550229304

“Nuk kanë turp!” Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë

chat-gpt

“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman

wi-fi ruter

Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Whatsappi do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

tik tok

A do të ndalohet përfundimisht përdorimi i TikTok-ut në Kosovë?

meta-logo-1

Brazili kërkon nga Meta të pushojë së shfrytëzuari të dhënat e përdoruesve për të trajnuar modelet e tij gjeneruese të AI

Apple-1

Apple miraton Epic Game Store për BE-në

Apple-1

Komisioni Europian akuzon Apple se ka shkelur rregullat teknologjike të unionit

INFO

NA NDIQ