Rekord në Japoni, një në 10 njerëz është 80 vjeç e lart

INA
INA

19 Shtator, 2023

Për herë të parë ndonjëherë, një në 10 njerëz në Japoni ka moshën 80 vjeç e lart.

Të dhënat kombëtare tregojnë gjithashtu të dhënat rekord se se 29.1% e popullsisë 125 milionëshe është e moshës 65 vjeç e lart.

Japonia ka popullsinë më të vjetër në botë , e matur me përqindjen e njerëzve të moshës 65 vjeç e lart, thonë Kombet e Bashkuara.

Ky raport pasohet me 24.5% në Itali dhe 23.6% në Finlandë, të cilat renditen respektivisht në vendin e dytë dhe të tretë.

Në Japoni, ata të moshës mbi 65 vjeç pritet të përbëjnë 34.8% të popullsisë deri në vitin 2040, sipas Institutit Kombëtar të Kërkimeve të Popullsisë dhe Sigurimeve Shoqërore.

Shkalla e punësimit të të moshuarve në vend është ndër më të lartat në ekonomitë kryesore – punëtorët e moshës 65 vjeç e lart përbëjnë më shumë se 13% të fuqisë punëtore kombëtare.

Vendi vlerësohet të ketë pasur më pak se 800,000 foshnja të lindura vitin e kaluar, numri më i ulët që nga fillimi i regjistrimeve në shekullin e 19-të.

Kryeministri Fumio Kishida tha në janar se vendi i tij është në prag të mos funksionimit të shoqërisë për shkak të rënies së lindshmërisë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Polina-Pavel-1080x720-1-780x470

Kush është Pavel, i biri i Yevgeny Prigozhin, që “po lëviz gurët” për t’u bërë kreu i ri i Wagner

avion-aeroplan-ushtarak

Hakmerret Turqia, bombardon ashpër bazat e kurdëve

wagner

Putini emëroi Andrey Troshev si drejtuesin e tyre, shpërthejnë luftëtarët e “Wagner”: Tradhtar!

robert fico

Partia majtiste e ish-kryeministrit pro-rus i fiton zgjedhjet në Sllovaki

sulmi turqi

VIDEO/ Del nga makina dhe vrapon, momenti kur terroristi hedh veten në erë pranë Parlamentit në Ankara

erdogan

“Terroristët nuk do të kenë kurrë sukses”, thotë Erdogan

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

Publikohen pamjet e shpërthimit në Ankara, dy persona kryen sulm me bombë

kina

SHBA paralajmëron për planet e Kinës për mbizotërimin e informacionit

azil

Po rritet pakënaqësia e gjermanëve me politikën e migracionit, shikoni sa vota do të fitonte AfD

INFO

NA NDIQ