Rekord i shpejtësisë transatlantike: Nga Nju Jork në Londër, për vetëm 5 orë dhe 13 minuta – “duke shfrytëzuar erën” (Foto)

Një rekord i ri është vendosur për fluturimin më të shpejtë ndonjëherë transatlantik në një avion pasagjerësh, pas një fluturimi nga Nju Jorku në Londër, për pak më shumë se pesë orë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ka qenë aeroplani Boeing 787-9 Dreamliner norvegjez, i cili ishte në gjendje të arrinte një shpejtësi maksimale prej 1248 km/h ecur me shpejtësi në të gjithë Oqeanin Atlantik, “duke shfrytëzuar erën”.

Siç thuhet më tej, ai u “shty nga era” e cila në udhëtimin 5565 kilometrash ishte e fortë që në atë kohë arriti në 325 km/h.

Kjo do të thotë se fluturimi DY7014 i së hënës nga “John F. Kennedy International Airport”, në Gatwick – Londër mori vetëm një total prej pesë orësh dhe 13 minutash, duke “kursyer” 53 minuta nga kohëzgjatja e pritur e fluturimit.

Siç shtohet më tej, ai gjithashtu thyen rekordin e arritur më parë nga një avion i “British Airways” në janar të vitit 2015, i cili ishte në gjendje të fluturojë nga “John F. Kennedy International Airport” në Heathrow të Londrës, për pesë orë e 16 minuta.

Bëhet e ditur se Norvegjia, transportuesi i tretë më i madh në Evropë me kosto të ulët, operon fluturime të dyfishta ditore midis Londrës dhe Nju Jorkut duke përdorur Boeing 787 Dreamliner. /Telegrafi/