Rektori i UT-së, Kushtrim Ahmeti, takoi ministrin Fatmir Besimi

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

19/01/2023

Rektori i Universitetit të Tetovës, Prof. Dr. Kushtrim Ahmeti është pritur sot në një takim pune nga ministri Financave i qeverisë së vendit tonë, Fatmir Besimi. Në këtë takim, ai ishte i shoqëruar nga Kryetari i Senatit Prof. Dr. Vullnet Ameti, Prorektori për Shkencë, Prof. Dr. Agon Memeti dhe Prorektori për Financa, Investime dhe Zhvillim, Prof. Dr. Faton Shabani.

Në fokus të këtij takimi ishte bashkëpunimi ndërinstitucional dhe kontributi shumë domethënës që japin këto dy institucione në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Rektori, Prof. Dr. Kushtrim Ahmeti e njoftoi ministrin Fatmir Besimi me intensitetin e punëve që zhvillohen në Universitetin e Tetovës, sikundër e falënderoi edhe për lejimin e punësimit të dyfishtë të personelit mjekësorë të Spitalit Klinik të Tetovës në Fakultetin e Shkencave të Mjekësisë në institucionin tonë. “Universiteti i Tetovës është institucioni i parë i arsimit sipëror në gjuhën shqipe, me numrin më të madh të studentëve dhe për rrjedhojë edhe numrin më të lartë të të punësuarave.

Ne e çmojmë lartë angazhimin Tuaj në sigurimin e punësimeve të reja të kuadrove arsimorë dhe jo vetëm në këtë Universitet, i cili çdo vit hap programe të reja studimore të nevojshme për tregun e punës. Besoj se edhe më tej do të vijojmë me këtë frymë bashkëpunimi, që është në funksion të avancimit dhe forcimit të kapaciteteve kadrovike në Universitetin tonë”, theksoi Rektori, Prof. Dr. Kushtrim Ahmeti.

Ndërkaq, ministri i Financave, Fatmir Besimi shprehu konsideratën e tij për veprimtarinë arsimore- shkencore që ndër vite realizohet në UT dhe siguroi se edhe në të ardhmen bashkë me drejtuesit e Universitetit do të angazhohet në fuqizimin e këtij institucioni, i cili ka një rol jetik në proceset e përgjithshme në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

TË FUNDIT
30 minuta
BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare
2 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
3 orë
“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)
3 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë
5 orë
Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

ME TE LEXUARA

11 orë
“Ishte fëmijë i vetmuar, e ngacmonin…”/ Detaje të reja për autorin e dyshuar të atentatit ndaj ish-Presidentit Trump
1 ditë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
9 orë
Lojërat olimpike/ Gjermania vendos kontrolle të përkohshme në kufi me Francën
1 ditë
Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë
3 orë
“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)
11 orë
Orban krijoi pakënaqësi me takimin me Putin e Xi, A mund t’i hiqet Hungarisë Presidenca e Këshillit të BE-së?
1 ditë
Rama dhe Kurti reagojnë për tentim atentatin “e tmerrshëm” ndaj Trumpit

LEXO MË SHUMË

ushtria shqiptare

BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare

dasma

Sa para po harxhohen për dasma?!

arben taravari

“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

hakim musa besar durmishi

Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

Fatmir Dehari

Koalicioni i BDI-së me turqit, boshnjakët dhe romët, Dehari: Strategji e qëlluar, si asnjëherë më parë u arrit fitore e madhe

Spitali_tetove-780x470-2

Spitali klinik i Tetovës me drejtor të ri (FOTO)

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale

dasma krisma

Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri

INFO

NA NDIQ