“Rekuiem”-i i Xhuzepe Verdit në Operën dhe baletin nacional

INA
INA

26 Maj, 2023

Në kuadër të edicionit të 51-të të festivalit “Mbrëmjet operistike të majit” 2023 me fillim në orën 20:00 do të interpretohet një nga veprat më të fuqishme dhe më dramatike në historinë e muzikës klasike, “Rekuiem”, e mjeshtrit italian të muzikës Xhuzepe Verdi.

Siç informojnë nga Opera dhe baleti nacional, dirigjent është mysafiri nga Bullgaria, Emil Tabakov, koncert-mjeshtër Vladimir Kostov, kurse kor mjeshtër është Gjurgjica Dashiç. Do të performojnë kori i Operës dhe Baletit Nacional dhe Orkestra e Filarmonisë së Maqedonisë së Veriut.

Solistë janë Besa Lugiçi, soprano (Kosovë), Sanja Anastasia, mecosoprano (Serbi), Nikolla Kitanovski, tenor, Igor Durlovski, bas.

Një fantazi muzikore që nuk përsëritet! “Rekuiem” i Verdit është një shkrirje e mrekullueshme e operës, dramës, simfonisë nga momente solo emocionuese, virtuoze, nga gëzimi dhe lumturia, te patosi dhe trishtimi, nga “fjalitë” e thjeshta që lehtësojnë mendimin, te një ide e thellë filozofike, thelbi i së cilës vlen te mendosh. Vepra i kushtohet shkrimtarit të njohur italian Alesandro Manconi.

Kompozitori Johanes Brahms deklaroi se “vetëm një gjeni mund të shkruajë një vepër të tillë!” Rekuiemi i Verdit është një vepër e emocioneve “më të përqendruara” – të gjitha ndjenjat njerëzore të paketuara në kaq pak faqe. Muzika është e drejtpërdrejtë dhe e fuqishme, shqetësuese, madhështore…

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vjosa osmani ismail kadare

Kadare: Ky është triumfi shekullor i kombit tonë

vjosa osmani ismail kadare

Presidentja Osmani e dekoron shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”

poezi-madheshtore-per-kosoven-nga-ismail-kadare_5c51d60b0bde4

Ismail Kadare hap Panairin e Librit “Prishtina 2023”

libra

Sot hapet panairi i librit “Prishtina 2023”

dritero agolli

Dëshmia e rrallë e gazetares: Si na shpëtoi Dritëro Agolli?

DUA Lipa

Sekretarja britanike i quajti emigrantët shqiptarë kriminelë, reagon Dua Lipa

librat-780x439

BE-ja i dhuron 621 mijë € Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë për restaurimin e librave

shkodra

Ish-konsullata italiane qendër arti, Shkodrës i shtohen institucionet e kulturës (VIDEO)

Përkujtim për djalin tim të mirë, Luranin

INFO

NA NDIQ