REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës

Picture of INA
INA

19/06/2024

Propozimet e dorëzuara nga Kosova në kuadër të Kornizës së Investimeve në Ballkanin Perëndimorë (WBIF) nuk janë paraqitur për shqyrtim në bordin e këtij fondi. Kontratat e reja ku autoritetete Kosovës janë përfituese tash për tash janë të ndalura.

Qeveria e Kosovës ka insistuar disa herë se ajo i ka përmbushur kërkesat, dhe se situata në veri të Kosovës është shtensionuar, serbët e Kosovës kanë pasur mundësi të votojnë për shkarkimin e kryetarëve të komunave dhe tash, sipas tyre, nuk ka më arsye që të mbahen këto masa.

Sot pritet të diskutohet raporti i Borrellit për masat ndaj Kosovës

Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka bërë të ditur se sot do të diskutohet raporti për masat në Komisionin Politik dhe të Sigurisë.

“Me sa di unë, ky raport (raporti për masat) duhet të diskutohet nesër në Komisionin Politik dhe të Sigurisë, domethënë nga shtetet anëtare. Dhe kjo (heqja e masave) varet nga diskutimi, nga rezultati i diskutimit”, tha Lajcak të marten pas takimit me zëvendëskryeministrin e Kosovës Besnik Bislimi.

Lajçk poaashtu tha se ka rekomanduar heqjen e masave për Kosovën, megjithatë por që nuk është pjesë e këtij procesi.

“E kam bërë të qartë qëndrimin tim për sa i përket masave, që në shtator, kur kam rekomanduar që këto të hiqen. Por siç e thashë, nuk jam pjesë e këtij procesi, ky është vendim i shteteve anëtare. Qëndrimi im personal është që ato duhet të hiqen. Kryeministri Kurti nuk është brenda vendit, për këtë s’kemi pasur takim”, tha emisari Lajçak.

Kryediplomati i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ua ka dorëzuar vendeve anëtare të BE-së raportin lidhur me masat që i janë vënë Kosovës më shumë se një vit më parë.

Në raport është bërë vlerësimi nëse duhet hequr masat ndaj Kosovës, të vëna për shkak të tensionimit të situatës në veri të vendit në maj dhe qershor të vitit 2023.

TË FUNDIT
5 orë
Ministri ukrainas i mbrojtjes: 500 mijë trupa ruse po rrethojnë vendin!
5 orë
Pajisja misterioze: A po komunikonte atentatori i Donald Trump me dikë tjetër?
6 orë
Biden rezulton pozitiv me COVID-19, rikthehet në Shtëpinë e Bardhë
1 ditë
Drejtoi për 16 vjet Gjermaninë/ DW: Angela Merkel, figurë simbol për Evropën. Çfarë dihet sot në 70-vjetorin e saj
1 ditë
Çfarë bëri atentatori i Donald Trump 48 orë përpara se të qëllonte ish-Presidentin amerikan

ME TE LEXUARA

1 ditë
Çfarë bëri atentatori i Donald Trump 48 orë përpara se të qëllonte ish-Presidentin amerikan
1 ditë
Drejtoi për 16 vjet Gjermaninë/ DW: Angela Merkel, figurë simbol për Evropën. Çfarë dihet sot në 70-vjetorin e saj
6 orë
Biden rezulton pozitiv me COVID-19, rikthehet në Shtëpinë e Bardhë
5 orë
Pajisja misterioze: A po komunikonte atentatori i Donald Trump me dikë tjetër?
5 orë
Ministri ukrainas i mbrojtjes: 500 mijë trupa ruse po rrethojnë vendin!

LEXO MË SHUMË

ukraine-ushtare-rusi-kiev

Ministri ukrainas i mbrojtjes: 500 mijë trupa ruse po rrethojnë vendin!

Trump Thomas Matthew Crooks tomas metju kroks

Pajisja misterioze: A po komunikonte atentatori i Donald Trump me dikë tjetër?

Biden

Biden rezulton pozitiv me COVID-19, rikthehet në Shtëpinë e Bardhë

merkel

Drejtoi për 16 vjet Gjermaninë/ DW: Angela Merkel, figurë simbol për Evropën. Çfarë dihet sot në 70-vjetorin e saj

Trump Thomas Matthew Crooks tomas metju kroks

Çfarë bëri atentatori i Donald Trump 48 orë përpara se të qëllonte ish-Presidentin amerikan

roberta metsola

Roberta Metsola rizgjidhet në krye të Parlamentit Evorpian

orban

Zyrtarët e lartë të BE-së do të bojkotojnë takimet jozyrtare të organizuara nga Hungaria

J D Vance Trump

Dikur e quajti Trumpin idiot dhe Hitler, por sot ai e zgjodh kandidat për postin e zëvendëspresidentit

Dallas Alexander

Ish-snajperi ushtarak që mban rekordin botëror lëshoi ​​një teori shqetësuese: Sapo pashë foton, e dija

INFO

NA NDIQ