Renditja e FIFA, Shqipëria fiton tri vende, Kosova vendos rekord

Picture of ina-online
ina-online

26/10/2023

Shqipëria ngjitet në vendin e 59-të të renditjes së FIFA-s. Kuqezinjtë fituan tri vende në klasifikimin botëror të publikuar për muajin tetor. Rritja e Kombëtares erdhi pas fitores së madhe me Republikën Çeke, që na afroi me finalet e Euro 2024. Ndikim pozitiv kishte edhe suksesi në miqësoren me Bullgarinë.

Shqipëria ka lënë pas një përfaqësuese të njohur si Gana, teksa ka kaluar edhe Katarin, organizator të botërorit të fundit. Rritje kishte edhe Kosova pas fitores me Andorrën, teksa ndeshja me Izraelin u shty prej konfliktit në Rripin e Gazës.

Dardanët e shohin veten në vendin e 105, pozita më e lartë e regjistruar në histori në klasifikimin e FIFA. Për sa i takon kreut, aty nuk ka ndryshim, me Argjentinën që mbetet në vendin e parë. Albicelestët ndiqen nga Franca, Brazili dhe Anglia.

Rritje me dy shkallë për Portugalinë, që tashmë është në vendin e gjashtë dhe për Spanjën që e sheh veten në pozitën e tetë në botë.

TË FUNDIT
8 orë
Manaj pritet në mënyrë fantastike nga fansat e Sivassporit
9 orë
Osimhen për të thyer rekordin? Shitjet më të shtrenjta të Serisë A
9 orë
Real pritet të shesë 4 milionë fanella të francezit në vit
9 orë
Lukaku fshin nga rrjetet sociale fotot me ish-skuadrat e tij… Napoli tani më pranë
9 orë
Araujo operohet në Finlandë, rikthimi te Barcelona pas festave të fundvitit!...

ME TE LEXUARA

8 orë
Manaj pritet në mënyrë fantastike nga fansat e Sivassporit
1 ditë
"Do largohem kur Reali të lodhet me mua", Ancelotti: Mbappe? Do t'i gjej një vend, do ta fus diku
1 ditë
Keidi Bare mbetet në Spanjë, gati firma me klubin e ri
1 ditë
Hansi Flick: Shumë pasion te Barcelona, duam t’i bëjmë njerëzit të lumtur
9 orë
Florentino Perez është më i suksesshmi, por jo më i pasuri! Ja presidenti që udhëheq listën e “Forbes”
9 orë
Araujo operohet në Finlandë, rikthimi te Barcelona pas festave të fundvitit!...

LEXO MË SHUMË

manaj

Manaj pritet në mënyrë fantastike nga fansat e Sivassporit

osimeh

Osimhen për të thyer rekordin? Shitjet më të shtrenjta të Serisë A

mbappe mbape

Real pritet të shesë 4 milionë fanella të francezit në vit

lukaku

Lukaku fshin nga rrjetet sociale fotot me ish-skuadrat e tij… Napoli tani më pranë

araujo

Araujo operohet në Finlandë, rikthimi te Barcelona pas festave të fundvitit!…

perez real

Florentino Perez është më i suksesshmi, por jo më i pasuri! Ja presidenti që udhëheq listën e “Forbes”

Hans flik hansi flick

Hansi Flick: Shumë pasion te Barcelona, duam t’i bëjmë njerëzit të lumtur

keidi bare

Keidi Bare mbetet në Spanjë, gati firma me klubin e ri

anceloti

“Do largohem kur Reali të lodhet me mua”, Ancelotti: Mbappe? Do t’i gjej një vend, do ta fus diku

INFO

NA NDIQ