Rënia e Ali Ahmetit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/01/2023

Arsim Zekolli

Ne vend te forcimit te imazhit e rejtingut, takimi ne Tirane vetem se deshmon renien e peshes te Ali Ahmetit ne skenen politike.

Sinjali i pare i ketij trendi te zbehjes ishte deabkli me agjenden e gjelbert, qe u lancua me bindje se do mbinderton trendin e @PSeJo kampanjes per KM Shqiptar. Ne fakt, ndodhi e kunderta – agjenda e gjelbert banalizoj dhe devalvoj si veten, ashtu dhe kampanjen per KryeMinister.

Trendi i zbehjes vazhdoj me bindjen e Ahmetit se eshte aq i forte, aq i fuqishem sa qe nuk ka prolem qe kampanjen ne Tetove te ja beson Artan Grubit dhe Fatmir Besimit, nente muaj pas shkrumosjes per se gjalli te pacienteve ne spitalin modular. Naivet prisnin por njohesit e dinin qe Ahmeti te vazhdon me avazin e njejte, pasi qe nuk ka kapacitet vetkritik per te ndegjuar pulsin e qytetareve.

Trendi vazhdoj me paraqitjen e zjarrtareve, qe vet ne vete nuk ishte goditje aq e madhe, deri sa vet Ali Ahmeti nuk i fryri zjarrit dhe ju doxh jorgani. Fillimisht, i perbuzte si zjarrtar nga liberat e kohes se Enverit. Pastaj per te c;vleresuar rivalet dhe defokusuar publikun, u mundua te shpik momentin moralist te misionarizmit. Kur kuptoj se kjo nuk shkrepi, filloj te demanton se egzistojne zjarrtaret. Dhe ne fund, pa asnje ndihme apo shtytje nga rivalet, vet Aliu u ngul ne vjalet e veta dhe prepotencen e vet.

Tani, ky takim. Nje paradim deshtak per “shverc-komerc” inkuadrim te Arben Taravarit ne Qeveri me shprese qe numrat e Aleances te zevendesojne peshen e zjarrtareve. Ate qe Aliu, as me ndihme te Edit, Sigurimit te vjeter, as me inkuadrim te Taravarit, nuk arrin ta ben eshte qe te ndryshon numrat ne zgjedhjet e radhes. Kete ymyt te Aliut dhe Taracarit, ja keputi Bili Kasami i cili ruajti te drejten qe te ben koalicion me kend deshiron, nese duhet edhe me VMRO-DPMNE. Dhe te mos mashtrohemi, nuk ka te beje kjo fare me orientime atlantike, me integrime europiane. Ka te beje vetem me nje gje: deshiren e Aliut qe te jet i vetmi partner si per LSDM ashtu dhe me VMRO-DPMNE. Kjo mundesi nuk egziston me: Aliu eshte i lidhur per LSDM. Aq sa LSDM varret nga BDI, tani edhe BDI po aq varret nga LSDM. Thene ndryshe, Aliu c’vleresoj pazarin e partise se tij. Dhe kete nuk ja kompenzon as Edi Rama, as Nazarko, as Nurellari dhe asnje propagandist Pronto Tirane e Shkupi.

Tentativa e Aliut qe te akuzon Kasamin si pjese e skenareve Zaev per defaktorizim Shqiptaresh eshte nje batute mizore qe vetem se verteton endacakjet e Ali Ahmetit neper salon duke kenduar kenge krahinash dhe duke i meshuar supeve te veta me fjale “E Ali be, car je, me i bukur trim ne mahall”. Ne realitet, ishin mu Ali Ahmeti dhe Bujar Osmani qe mundesuan emertimet e Zajevisteve sikur Frckovski ne New York apo Viktor Dimovski ne Pariz (dhe paraprakisht ne Agjencionin per Zbulim). Ky eshte nje nga shum detaje qe tregon labirintin ne te cilin eshte futur Ahmeti nen dirfektiva te Grubi-OSmani, njeri per shkak te aspiratave lidereske, tjetri fal friges nga baza e vet qe e urren po aq sa edhe Artanin.

Ali Ahmeti tani eshte sikur Kiro Gligorovi, i trishtuar me belbezim mbi buze “mos me lini vetem”. Do zbarkon ne Gostiavr, i rethuar nga klientela Grubi-Taravari, do e parfadojne sikkur Golden Retreever neper salla dasma-fejesash, do shiqon me ate shiqimin e tij te friges paranoike dhe do nxjerr thekset me te persosura nga filmet e Xhaxhit nga vitet e 70ta. Per kot. Trajektorja e tij drejt fundit nuk ndalet me. Narcisizmi ja theu qafen.

TË FUNDIT
12 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
12 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
12 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
12 orë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre
12 orë
Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

ME TE LEXUARA

23 orë
Mitsotakis nuk tërhiqet, paralajmëron Maqedoninë e Veriut: Kur dikush tërheq litarin, duhet të jetë gati të ‘thyhet’
18 orë
Paga mesatare për muajin mars është 40.496 denarë
12 orë
Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!
23 orë
DW: A është Gjermania e përgatitur për pandeminë e ardhshme?
18 orë
Policia e Maqedonisë jep detaje për arrestimin e Feros
12 orë
Kompania e deputetit të BDI-së me 35 milionë euro nga tenderët e fituar nga shteti (FOTO)

LEXO MË SHUMË

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

nano ruzin

Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

Drejtesi gjyqi prokurori

Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre

fronti evropian

Fronti Evropian parashtron ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

digital sherbime digjitale

Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik

nena nga sllupcani

Ditën kur mbushi 17 vite granata ia mori jetën Jonuz Zymberit (VIDEO)

ismail jahoski jaoski ali ahmeti

Kompania e deputetit të BDI-së me 35 milionë euro nga tenderët e fituar nga shteti (FOTO)

tito josip broz

Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!

INFO

NA NDIQ