Rënia e flokëve te meshkujt dhe lidhja me pijet energjike

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/01/2023

Një grup shkencëtarësh kanë ardhur në përfundim se pijet me shumë sheqer përfshirë këtu edhe ato energjike kanë një lidhje të ngushte me rënien e flokëve te meshkujt.

Studimi u krye nga shkencëtarët kinez mbi 1000 njerëz dhe u publikua në ditarin e hulumtimeve, “Nutrients”.

Ekspertët nga Universiteti i Beijing zbuluan se personat të cilët konsumojnë një numër të madh të pijeve energjike, pijeve të ndryshme sportive madje edhe çaje e kafe shumë të ëmbla, janë më të rrezikuar nga rënia e flokëve.
Për të dalë në këtë përfundim, meshkujve që ishin të përfshirë në studim u është dashur t’i konsumojnë çdo javë deri në 3 litra lëngje të lartpërmendura.

Në fund ata vërejtën se personat që konsumuan më shumë se një pije të ëmbël në ditë, rrezikonin deri në 42 për qind më shumë që t’iu bien flokët, në krahasim me personat që konsumuan më pak.

Meshkujt që po përjetonin rënie të flokëve pranuan se kanë konsumuar mbi 12 pije energjike në javë.

TË FUNDIT
3 ditë
Deputeti Shaqiri takoi komandant Dunavin në burgun e Idrizovës (FOTO)
1 javë
Mexhi jep lajmin e mirë: Kalojmë në veprim për Tetovën
1 javë
Moti sot me diell dhe i ngrohtë, deri 34 gradë
2 javë
Parashikimi i motit
3 javë
Mickoski në takim me Geer: Qeveria do të vazhdojë bashkëpunimin me BE-në në frymën e partneritetit dhe vlerave të përbashkëta

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

rijad shaqiri

Deputeti Shaqiri takoi komandant Dunavin në burgun e Idrizovës (FOTO)

izet mexhiti vlen

Mexhi jep lajmin e mirë: Kalojmë në veprim për Tetovën

moti sot

Moti sot me diell dhe i ngrohtë, deri 34 gradë

moti sot

Parashikimi i motit

mickoski gir geer

Mickoski në takim me Geer: Qeveria do të vazhdojë bashkëpunimin me BE-në në frymën e partneritetit dhe vlerave të përbashkëta

afrona

“A më hala?” Si Blero e vuri në siklet Afronën, ja si u përgjigj ajo

mirlind daku

Rubin Kazan merr masa ndaj Mirlind Dakut

instagram

Instagram njofton veçorinë e re që do të shpërndahet te përdoruesit në mbarë botën

fronti evropian

Fronti Europian sërish me akuza ndaj VLEN për pjesëmarrjen në Qeveri

INFO

NA NDIQ