Rënie në tregtinë me pakicë me ushqim, pije dhe derivate

INA
INA

02/10/2023

Në tregtinë me pakicë, në gusht të këtij viti në krahasim me gushtin e vitit të kaluar, shikuar sipas grupeve dhe klasave, rritje e qarkullimit është vërejtur vetëm te normat nominale në grupin Tregti me pakicë me produkte joushqimore, përveç derivateve për 3,9 për qind.

Siç publikoi Enti shtetëror për statistikë, te grupet e tjera është shënuar rënie edhe të shkalla nominale dhe reale dhe atë: Tregtia e ushqimit, pijeve dhe duhanit me pakicë (nominale 4,7, ndërsa ajo reale 12,9), Tregtia me pakicë, përveç tregtisë me derivate (nominale për 0,6 për qind, ndërsa reale për 8,2 për qind) dhe në Tregtinë me pakicë me derivate të autombilit (nominal për 18,8 për qind, ndërsa real për 9,8 për qind).

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_6922

Sela: Nuk mund të shesin opozitarizëm ata që 20 vite nuk u kujtuan për shqiptarët, dhe shkelin marrëveshjet

Mexhiti gashi kasami

Gashi, Kasami dhe Mexhiti bashkëbisedim me mërgimtarët në Zvicër

Naim Murseli Liridon

Naim Murseli pranon përpara policisë se ka urdhëruar vrasjen e gruas së tij, 15 mijë euro i dha para dhe 15 duhej pas aktit

pendarovski-nato

Pendarovski: Maqedonia e Veriut është një vend i vogël me ambicie të mëdha klimatike

Dimitar Kovacevski

Kovaçevski: Me një sistem tatimor efikas dhe politika pozitive, sigurojmë stabilitet financiar të vendit

Arben Taravari

Taravari sqaron gjitha dilemat dhe akuzat, ASH është faktor, do të dij si të veprojë

arben taravari

Taravari: Bota është e polarizuar, mesazhet e Lavrov janë të pritshme

Screenshot_162

Skandal në Shkup! Një grua ua mundësoi dy burrave të kenë marrëdhënie seksuale me dy të mitura, më pas i xhiroi

Bilall Kasami

Kasami: Bujari e solli Llavrovin në Shkup që të flas kundër shqiptarëve dhe Kosovës

INFO

NA NDIQ