Reshjet e shiut, problemet me kanalizimin në Tetovë nuk kanë fund

INA
INA

2 Qershor, 2023

Reshjet e fundit të shiut që përfshinë rajonin më të gjerë të Tetovës sërish kanë shkaktuar vërshime nëpër rrugët e qytetit të Tetovës. Situata më e vështirë është paraqitur në pjesën në dalje të Tetovës për në Gostivar, ku viteve të fundit është një pikë kritike ku grumbullohet sasi e madhe e ujit në rrugën kryesore tek rrethrrotullimi i Universitetit të Evropës Juglindore në Tetovë. Në këtë vend, krahas problemeve të kanalizimit të ujërave atmosferikë poashtu probleme ka pasur me ujërat e zeza. Pikë tjetër kritike viteve të fundit janë Lagjet Drenovec dhe nënkalimi në lagjen Dardania.

Në lagjen Drenovec, uji ka depërtuar edhe nëpër bodrume të disa shtëpive duke shkaktuar edhe dëme, ndërsa nuk janë kursyer edhe bizneset që janë përgjatë rrugës nga stadiumi i qytetit për në Drenovec dhe Poroj. Nga Ndërmarrja Publike Komunale në Tetovë theksojnë se problemet e këtilla me vërshimet e kanalizimit atmosferik dhe atij fekal, janë se kanalet për ujitje nuk pastrohen në kohë nga drejtoria që i ka në menaxhim këta kanale. Nga kjo ndërmarrje theksuan se me ndërtimet e reja në shumë lagje të Tetovës, këta kanale për ujitje janë bashkuar me sistemin e kanalizimit atmosferik prandaj, rrjeti nuk mund të absorbojë sasinë e reshjeve të shiut dhe ujin prej këtyre kanaleve dhe vjen deri tek vërshimet nëpër rrugë.

“Zgjidhje për këtë situatë është që kanalet për ujitje të pronave bujqësore të pastrohen në kohë, ndërsa duhet të bëhen investime edhe në ndërrimin e rrjeteve të kanalizimit atmosferik. Me një fjalë, të gjitha institucionet duhet që të marrin përgjegjësi që të rregullohen sistemet e ujitjes dhe të kanalizimit që në të ardhmen mos kemi situata të këtilla. Ne si ndërmarrje bëjmë vazhdimisht pastrimin e rrjetit të kanalizimit, por reshjet e fundit ishin intensive dhe për një kohë të shkurtër prandaj edhe kemi pasur probleme të këtilla”, thonë nga Ndërmarrja Publike Komunale në Tetovë.

Nga kjo ndërmarrje theksojnë se problemet e këtilla me kanalizimin atmosferik dhe fekal janë pothuajse dukuri e zakonshme kur ka reshje të shiut në qytetin e Tetovës. Probleme janë paraqitur edhe në pjesën tek kazerma e qytetit të Tetovës, por pas intervenimit ajo pjesë është kthyer në gjendje normale, ndërsa disa nga pronarët e bizneseve që veprojnë përgjatë kësaj zone janë ankuar se probleme ka edhe rrjeti i kanalizimit fekal dhe kanë apeluar që të merren masa që në të ardhmen të parandalohen këta probleme. Ata kanë thënë se kanë edhe dëme materiale që u janë shkaktuar pronave të tyre. Zakonisht probleme shfaqen në ato lagje të Tetovës që janë ndërtuar pas viteve të 90-ta, sidomos në pjesën e poshtme të qytetit ku mungojnë sistemet adekuate të kanalizimit atmosferik.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_5646

Pas publikimit të pamjeve, reagon kryeministri Kurti – ka këtë mesazh!

shaip kamberi

Kamberi reagon pas sulmit ndaj një familje shqiptare në Medvegjë

medvegja

“Këndonin këngë nacionaliste”- Serbët sulmojnë me gurë e mjete të rënda shtëpinë e shqiptarit në Medvegjë (FOTO)

greqi policia

Tronditet Selaniku, goditet me thikë një 19-vjeçare shqiptare në një park të qytetit

Enver Bytyqi

Bytyçi: Takimi sekret në New York me Vuçiqin tri ditë para sulmit, Ja pse duan KFOR ta marr kontrollin në veri

IMG_20231001_191904

Klubi “Bashkimi2002” nga Kumanova shkëlqen në turneun ndërkombëtar, 8 medalje të arta

IMG_5650

Sveçla: Kemi dëshmi se Serbia e organizoi sulmin në Banjskë – Kishte qëllim aneksimin e veriut të Kosovës

Radojcic vilat pasuria

Sveçla tregon se për çka do ta shfrytëzojnë vilën e Radojçiqit!

IMG_5648

Publikohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku (VIDEO)

INFO

NA NDIQ