Revista amerikane: Shqipëria mes pesë destinacioneve më të mira evropiane për 2024

ina-online
ina-online

11/11/2023

Evropa, një kontinent i zhytur në histori dhe kulturë, ka qenë gjithmonë një nga destinacionet e preferuara të çdo udhëtari amerikan.
Megjithatë, ndërsa industria e udhëtimeve zgjerohet dhe evoluon, turistët kanë filluar të kërkojnë përvoja më unike, vende të panjohura, të cilat i shtojnë një tipar të veçantë arratisjes tradicionale evropiane.

Për ata që janë në kërkim të destinacionit të tyre të ardhshëm për pushime, revista amerikane “The Travel off Path” ka publikuar listën e shumëpritur të vendeve më emocionuese për t’u vizituar në mbarë botën në vitin 2024.

Shqipëria është renditur mes pesë destinacioneve evropiane më të mira për t’u eksploruar.

Alpet Shqiptare

Dikur një perlë e fshehur e vendosur në zemër të Gadishullit Ballkanik, Shqipëria tashmë është destinacioni me rritjen më të shpejtë në Evropë, duke tërhequr një numër rekord turistësh me pamjet idilike, mikpritjen e ngrohtë dhe çmimet e arsyeshme.

Megjithatë, vlen të përmendet se shumica e turistëve po vërshojnë drejt Rivierës ikonike të vendit, e cila, megjithëse e mrekullueshme, nuk është atraksioni i vetëm natyror i Shqipërisë.

Nëse do të udhëtonit pak më në veri, do të mund të eksploroni Alpet mahnitëse shqiptare, një rajon i thyer dhe i pacenuar që u premton vizitorëve përvojën më të paharrueshme.

Këtu, udhëtarët mund të nisin shëtitjet piktoreske në Parkun Kombëtar të Luginës së Valbonës, Parkun Kombëtar të Thethit dhe Liqenin e Komanit dhe të shijojnë florën dhe faunën endemike të dorës së parë.

Ata që kërkojnë më shumë adrenalinë do të jenë të lumtur të mësojnë se zona ofron mundësi për aktivitete si, ngjitje në shkëmb, shëtitje me varkë, hedhje me parashute.

Turistët rekomandohen t’i bashkohen një udhërrëfyesi profesionist gjatë vizitës në Alpet Shqiptare.

Rajoni është mjaft i sigurt dhe shumica e vendasve janë shumë mikpritës, por ndihma profesionale e një udhërrëfyesi për të eksploruar terrenin e thyer, do t’ju bënte të ndiheshit shumë më të qetë për të shijuar këtë përvojë te re.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Rama-Scholz-1068x730-1-600x360

Rama e harron “Open Balkan”, falendëron Scholzin për Procesin e Berlinit, e quan platformë kryesore për rajonin

qeveria-nato

Qeveria: Propozim-ligji për ndihmë financiare – pritet që pagesa të nis nga ky muaj!

ash

ASH: Aktoivizohu kundër dhunës ndaj grave dhe vajzave

BDI deputetet Kuvend ali ahmeti

Pas kryeministrit në Qeverinë teknike, BDI-ja synon pozitën e presidentit të shtetit

Levizja Evropiane per ndryshim LEN opozita shqiptare

LEN: BDI-ja, mashtrim me kryeministrin shqiptar

administrata

Administratorët e ri do të testohen:Nëse nuk kalojnë provimin, përjashtohen nga puna

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

A ka përfunduar “besa”? Familja Murseli po ruhet nga policia, ja çka thonë Ademajt

mitreski-1024x682

Jovan Mitreski pritet të jetë kryetar i ri i Kuvendit

Bruksel EU BE KE Komisioni-Evropian11

Çfarë pritet nga samiti BE-Ballkani Perëndimor?

INFO

NA NDIQ