Revolucioni në futboll po vjen – tetë rregullat e reja që pritet të votohen për sezonin e ri

INA
INA

01/03/2024

Të shtunën, më 2 mars, IFAB, organi më i lartë i gjyqtarëve në botën e futbollit, do të vendosë se çfarë ndryshimesh do të futen në rregulloren e futbollit duke filluar nga sezoni i ardhshëm 2024/25.

Shqetësimi kryesor nuk është tjetër veçse rikuperimi i respektit të humbur për gjyqtarët nga ana e futbollistëve dhe trajnerëve.

Ata duan t’i japin fund pamjeve në të cilat gjyqtari i ndeshjes shihet i rrethuar nga një turmë futbollistësh, të cilët protestojnë me inat për çdo vendim.

Diskutimi me gjyqtarin

Hapi i parë është i qartë dhe thotë se vetëm kapiteni do të mund t’u drejtohet gjyqtarëve gjatë ndeshjeve që nisin sezonin e ardhshëm. Çdo protestë do të ndëshkohet me karton të verdhë. Debati nuk përfundon me kaq, pasi kartoni tashmë i famshëm blu po diskutohet, studiohet dhe është në proces miratimi, i cili do të sillte një përjashtim të përkohshëm në mes të ndeshjes.

Për këtë arsye, muajt e fundit janë kryer teste në kategori më të ulëta me përjashtim të përkohshëm si pasojë e protestave në zemërim, veçanërisht apo sjelljeve të papërshtatshme. IFAB beson se standardi për provime duhet të ngrihet përpara se të hidhet hapi në futbollin profesionist.

Largimet e përkohshme apo kartoni blu

Masa duhet të piqet pak më shumë dhe si ndryshimet e tjera të futura në futboll vitet e fundit, duhen testuar pak më shumë pasojat e mundshme dhe mënyra se si duhet vepruar. Të paktën kështu thotë bota e gjyqtarëve, por vendimi përfundimtar do të merret mesditën e së shtunës, pasi një nga pikat e agjendës së mbledhjes vjetore të IFBA-s përfshin analizën dhe debatin e atyre që i quajnë përjashtime të përkohshme.

Kamera e trupit

Gjithashtu është duke u testuar dhe nuk është përjashtuar që gjyqtarët nga 30 qershori të mbajnë një kamerë që regjistron gjithçka që ndodh rreth tyre, në një masë të krijuar për të mbrojtur dhe reduktuar protestat.

Komunikimi i menjëhershëm

Vendimet e VAR-it mund t’i komunikohen menjëherë të gjithë stadiumit, siç është bërë tashmë në disa gara të FIFA-s, si Kupa e Botës për Klube.

Gjyqtari do të jetë përgjegjës për ta bërë këtë.

Humbja e kohës

Theksi do të vihet sërish në uljen e kohës së humbur dhe ndërprerjeve në ritmin e ndeshjeve. Vëmendje e veçantë për portierët dhe qëndrimin e tyre, aktorët kryesorë në humbjen e kohës.

Rregulli i gjashtë sekondave për portierët ka hyrë në histori dhe ata duan ta rikuperojnë atë, rifillimi i lojës, menaxhimi i dëmtimeve dhe rivëniet janë pikat e tjera që duhen ndjekur.
Protokolli VAR

Protokolli VAR do të pësojë ndryshime. Muajt ​​e fundit janë përsëritur studime të ndryshme për palët e ndryshme të interesuara të drejtuara nga FIFA me synimin për të përcaktuar ndryshimet që nevojiten. IFAB dëshiron të thjeshtojë shkrimin e rregullave të lojës dhe t’i bëjë ato më të lehta për t’u kuptuar nga të gjithë.

Kush vendos për ndryshimet në rregulloren e futbollit dhe si votojnë?

IFAB përbëhet nga katër federatat britanike të futbollit (Anglia, Skocia, Uellsi dhe Irlanda e Veriut), me një votë secila, dhe FIFA, e cila mbulon 207 federatat e mbetura kombëtare, me katër vota. Në këtë mënyrë, pesë organet garantojnë ruajtjen e Ligjeve duke respektuar traditat e futbollit dhe realitetin e tij ndërkombëtar. Për të miratuar një mocion kërkohet një shumicë prej tre të katërtave, domethënë njëra nga palët nuk mund të vendosë e vetme.

Një tjetër pikë e rendit të ditës i referohet gjuajtjeve të penalltive. IFAB dëshiron të bëjë të qartë se asnjë lojtar nuk mund të hyjë në zonë përpara se topi të goditet. Ky rregull po harrohet dhe nuk është më prioritet kur bëhet fjalë për dënimin maksimal. Për më tepër, do të insistohet që topi duhet të jetë i varur mbi pikën e penalltisë, jo më përpara apo prapa.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shkendija

Shkëndija e “shkatërron” Sileksin në Tetovë, Struga ndalet me barazim

manchester united

Manchester United tremb PSG-në me çmimin e Rashford

futboll

Panik në kampionatin italian, lojtari i Romës “shembet” në fushë

myrto uzuni

VIDEO/ Myrto Uzuni shënon golin e 10-të në La Liga, e feston me “shqiponjë”

MUNICH, GERMANY - APRIL 01: Kingsley Coman (C) of Bayern München celebrates scoring the 4th team goal during the Bundesliga match between FC Bayern München and Borussia Dortmund at Allianz Arena on April 01, 2023 in Munich, Germany. (Photo by Alexander Hassenstein/Getty Images)

Bayern Munich nis bisedimet me tre herë fituesin e Ligës së Kampionëve për postin e trajnerit

XHAKA GRANIT

Xhaka pasi fitoi titullin me Leverkusenin: Shkruam historinë, secili nga ne në klub tani është legjendë

Jasir Asani

FOTO/ I gatshëm për një martesë dhe një familje të madhe, Jasir Asani zbulon kush është vajza që i ka “rrëmbyer” zemrën

adrion pajaziti

Adrion Pajaziti, lojtari më i mirë i muajit mars në Premier Ligën 2

broja

Gazetari anglez tregon planet e Brojës: Armando synon lart për lëvizjen e radhës

INFO

NA NDIQ