Revulocion i madh te Milani, investoi mbi 100 milionë euro

ina-online
ina-online

18 Gusht, 2023

Milan do të hyjë në sezonin 2023-24 me shumë fytyra të reja për t’u përpjekur dhe për këtë arsye Rafael Leao ka një rol kaq vendimtar për të luajtur.

Edicioni i sotëm i Corriere della Sera (nëpërmjet PianetaMilan) flet për mënyrën se si Milani po formohet drejt sezonit të ri, ai që fillon me Stefano Pioli dhe skuadrën e tij në kërkim të skudetos së 20-të që do të sillte yllin e dytë, përcjell oraINFO.

Merkatoja e verës ka revolucionarizuar Milanin, duke sjellë sasi dhe cilësi.

Sandro Tonali u shit te Newcastle United për 80 milionë euro duke përfshirë bonuset – një shifër që asnjë klub në Itali nuk mund ta refuzojë – gjë që i dha Giorgio Furlani Geoffrey Moncada para për të shpenzuar.

Drejtori ekzekutiv dhe shefi i skautit më pas bënë mirë që identifikuan tetë lojtarë që ndryshuan fytyrën e ekipit: Samuel Chukwueze, Noah Okafor, Christian Pulisic, Ruben Loftus-Cheek, Tijjani Reijnders, Yunus Musah, Marco Sportiello dhe Luka Romero.

Mbi 100 milionë euro janë investuar në dritaren e verës deri më tani, me më shumë nënshkrime për të ndjekur, por Milani ka shmangur me kujdes emrat e mëdhenj me paga të mëdha, duke u fokusuar në vend të kësaj te lojtarët e rinj dhe perspektivat.

Synimi është të krijojmë një Milan më solid, vertikal dhe europian me më shumë fizik, më shumë distancë të mbuluar dhe një stil loje më agresiv.

Megjithatë, ka edhe shqetësime. Pierre Kalulu dhe Fikayo Tomori duhet të kthehen në nivelin e sezonit të Scudettos, veçanërisht duke pasur parasysh se në 10 xhirot e para të aksionit Milani do të luajë me pesë nga shtatë klubet më të mira.

Pioli ka punuar për formacionin e ri dhe do të luajë me 4-3-3, edhe nëse 4-2-3-1 e sezonit fitues të Scudettos nuk do të anulohet dhe mund të përdoret.

Vëmendje do t’i kushtohet edhe Pulisic, sepse nëse rikthehet versioni nga Borussia Dortmund dhe nga dy vitet e tij të para në Chelsea, është një nënshkrim i shkëlqyer.

Blerja e Chukwueze mund të jetë një goditje mjeshtërore. Ai ka shpejtësi, driblime, jep asistime dhe gola dhe mund të transformojë krahun e djathtë.

Megjithatë, gjilpëra në bilanc te Milani do të mbetet gjithmonë ylli, Rafael Leao. Do të jetë viti i së vërtetës edhe për të, pasi rinovimi i kontratës i solli katërfishimin e pagës dhe një dozë më shumë përgjegjësie.

Milani i ri ka nevojë jo vetëm për golat e tij, por edhe për udhëheqjen e tij të re, tani që Zlatan Ibrahimovic ka hequr dorë nga froni. /ORAinfo/

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

azem azemi karate

Azem Azemi, medaljen e artë ja kushtoj gjyshes sime të ndjerë

Jurgen Klopp

Goli i anuluar i Diazit, vjen deklarata zyrtare e Liverpullit

kombetarja fitore shqiperi

Çka thonë bastet, Çekët favoritë ndaj Shqipërisë

decici

Deçiqi gjunjëzon Buduçnostin! Skuadra shqiptare lider në Kampionatin e Malit të Zi

Lewandovski levandovski

Lewandowski, i dëshiruari nga klubet arabe

Armend Destani

Reagon kryetari i KF Bashkimi nga Kumanova, Armend Destani për incidentin ndaj Sasës, ka një kërkesë për Komisionin Disiplinor (VIDEO)

klubi karate kumanove bashkimi

Klubi “Bashkimi2002” nga Kumanova shkëlqen në turneun ndërkombëtar, 8 medalje të arta

raphina-rafinja

“Goditet” Barcelona, Raphinha do të mungojë gati një muaj

myrto uzuni

Lajm i mirë për Kombëtaren shqiptare, Uzuni grumbullohet me Granadan për ndeshjen e sotme

INFO

NA NDIQ