Rezoluta për Srebrenicën/ Dodik: Nëse miratohet rezoluta – fundi i Bosnjës multietnike!

Picture of INA
INA

22/05/2024

Nëse miratohet Rezoluta e OKB-së për Srebrenicën, hapi i parë i Banjallukës, do të jetë seanca qeveritare në Srebrenicë ku Rezoluta do të shpallet e pavlefshme – tha gjatë një interviste për televizionin publik serb – RTS, Kryetari i Republikës Sërpska të Bosnjës, Milorad Dodik.

Sipas tij, Republika Sërpska nuk do të ndërmerr aksione destabilizuese dhe të dhunës duke konfirmuar se miratimi i Rezolutës do të ishte fundi simbolik I Bosnjë e Hercegovinës multietnike.

“Koha shkon drejt asaj që Republika Sërpska do të bëhet shtet dhe se do të ndahet nga B e H. Rezoluta do t`u shërbejë muslimanëve në Bosnjë që vazhdimisht të na servojnë si problem dhe të na detyrojnë në atë që quhet diskualifikim moral. Nëse ne mbetemi në këtë Bosnjë e Hercegovinë, do të krijohen kushtet për largimin e serbëve, që është edhe qëllimi I tyre” – tha Mirolad Dodik.

Dodiku ka qëndruar edhe në Beograd ku është takuar me Presidentin serb, Aleksandar Vuçiq dhe me Patriarkun e Kishës serbe, Porfirij.

Sipas tij, janë hartuar strategji për të parandaluar votimin e dokumentit, që, sic thuhet, mund të mbingarkojë të ardhmen e serbëve.

TË FUNDIT
2 ditë
Hill: Njohja e Kosovës s’do të jetë kusht për hyrjen e Serbisë në BE
2 ditë
Vukoviq: Kam informacione të besueshme se po bëhen përgatitje për kandidaturën e Gjukanoviqit si zv.sekretar i përgjithshëm i NATO-s
3 ditë
Për shkak të valës së nxehtit në Greqi, mbyllen shkollat dhe çerdhet
3 ditë
Vazhdon vizita e presidentes Siljanovska- Davkova në Berlin në Konferencën për rindërtimin e Ukrainës
3 ditë
Clark: Do të ishte tradhti ndaj Amerikës nëse dhëndri i Trump ndërton memorial në Serbi

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

Christopher Hill Kristofer

Hill: Njohja e Kosovës s’do të jetë kusht për hyrjen e Serbisë në BE

milo gjukanoviq gjukanovic

Vukoviq: Kam informacione të besueshme se po bëhen përgatitje për kandidaturën e Gjukanoviqit si zv.sekretar i përgjithshëm i NATO-s

moti nxehti temperatura-termometri

Për shkak të valës së nxehtit në Greqi, mbyllen shkollat dhe çerdhet

siljanovska-zelenski-2-780x439-1

Vazhdon vizita e presidentes Siljanovska- Davkova në Berlin në Konferencën për rindërtimin e Ukrainës

IMG_2910

Clark: Do të ishte tradhti ndaj Amerikës nëse dhëndri i Trump ndërton memorial në Serbi

parlamenti evropian zgjedhjet be

Evropa sot voton, kush do e marr timonin

vucic dodik

“Kuvendi gjithëserb” në Beograd! Analiza e REL: Nga lutjet për Serbinë dhe Republikën Sërpska, tek folklori! Si u konceptua

Dodik

Kërcënon Miorad Dodik: Ka një vendim për ndarjen e Bosnjës

Ursula Von der Leyen

Von der Leyen u bën thirrje qytetarëve evropianë që të dalin në zgjedhje

INFO

NA NDIQ