Rezultatet e regjistrimit në Maqedoni do të ndikojnë në krijimin e politikave të reja zhvillimore

Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/03/2022

Enti Shtetëror i Statistikave ka paralajmëruar se rezultatet e regjistrimit të realizuar në shtator të vitit të kaluar do të shpallen deri në fund të këtij muaji. Drejtori i Entit Shtetëror të Statistikave, Apostol Simovski tha se, do të tentojnë t’i shpallin sa më shpejtë të jetë e mundur, nëse nuk ka shumë gabime në materialin, megjithatë ai siguroi se do të respektohen afatet ligjore.

“Obligimi ynë është që të dhënat t’i shpallim deri në fund të këtij muaji dhe do t’i përmbahemi asaj. Plani ynë është që diku ka data 30 të dalim me të dhëna. Bëhet fjalë për çështje teknike, të gjejmë hapësirë adekuate dhe ngjashëm”, tha Apostol Simovski.

Ai për “Klan Maqedoni” tha se, të dhënat që do të dalin nga regjistrimi do të ndikojnë pozitivisht në krijimin e politikave më cilësore të zhvillimit.

“Do të ndryshohen shumë punë, fillimisht do të kemi politika shumë më të mira të zhvillimit. Deri më tani të gjitha politikat e zhvillimit ishin në bazë të të dhënave historike, të dhënave të vjetra, nuk ishin cilësore, apo kishte rrezik të mos ishin cilësore. Tani do të kemi të dhëna reale në bazë të së cilave do të jepen politika shumë më të mira se sa janë dhënë deri më tani. Absolutisht do të ndikojë vetëm pozitivisht të kemi të dhëna të regjistrimit”, tha Apostol Simovski, Drejtor i Entit Shtetëror të Statistikave

Në lidhje me qytetarët që kanë refuzuar të regjistrohen, Simovski tha se, numri i atyre është relativisht i vogël. Por, sipas tij, për ata që nuk i kanë përfshirë me regjistrim, do t’i marrin të dhënat nga baza e të dhënave dhe nuk do të ketë asnjë person të paregjistruar. Regjistrimi i fundit në Maqedoninë e Veriut është realizuar në vitin 2002. Në vitin 2011 kishte tentim për të kryer regjistrim të popullsisë, megjithatë ai dështoi për arsye politike./KlanMacedonia/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

KSHZ-Komisioni

Akreditohen 942 vëzhgues, gazetarë dhe përkthyes të huaj për zgjedhjet presidenciale

DASH departamenti amerikan

Korrupsioni i rëndë qeveritar dhe dhuna ndaj gazetarëve – raport i DASH për Maqedoninë e Veriut

pasaporta dokumente personale

Dhe në ditën e votimit, qytetarët e Shkupit do të mund të marrin dokumentet e tyre personale

zgjedhje maqedoni

Zgjedhjet presidenciale, të drejtë vote kanë 1.814.317 qytetarë

pompa-benzines-derivatet-naftes

Nga mesnata këto janë çmimet e derivateve të naftës

inbound9208091233378029311

Mexhiti: Zullumi është trashë, do të këputet kësaj rradhe

vjosa osmani okb grate e dhunuara

OKB-ja tentoi të bllokojë pjesëmarrjen e grave të mbijetuara gjatë luftës, Osmani refuzoi të merrte pjesë pa to

izet

Mexhiti: Zullumi është trashë, do të këputet kësaj rradhe

gashi

Gashi: Taravari, kandidati i vetëm që përfaqëson shqiptarët

INFO

NA NDIQ