Rigjykimi i rastit “Alfa”, Iseini: Gjykata Penale ka shkelur të gjitha afatet (Video)

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

27/01/2022

Avokatja e të dënuarve në rastin “Alfa”, Artene Iseni, thotë se Gjykata Penale në Shkup ka shkelur të gjitha afatet ligjore lidhur me kërkesën e mbrojtjes për përsëritjen e procedurës gjyqësore për këtë lëndë, pas ekspertizës së kryer jashtë vendit. Në një prononcim për gazetën LAJM, zonja Iseini tha se gjykata me muaj po e mban në sirtarë lëndën pa dhënë përgjigje konkrete për zvarritjen e çështjes.

“Gjykata Penale në Shkup duke mos respektuar dispozitat e parapara me ligj edhe afatet e parapara me ligj, për 6 muaj mban nëpër sirtaret e saj lëndën duke mos e shqyrtuar akoma. Janë tejkaluar të gjitha afatet e parapara me ligj por deri tani nuk kemi pasur një përgjigje konkrete. Përgjigja e fundit është se gjykatësja tek e cila është caktuar lënda, është në pushim mjekësor dhe është zvarritur që nga qershori i vitit 2021, ju është mohuar e drejta elementare për ta rishqyrtuar këtë lëndë edhe përkundër faktit që kemi parashtruar kërkesë për përsëritjen e procedurës. Përsëritja e procedurës është mjet i jashtëzakonshëm, që do të thotë se është i natyrës urgjente por nuk kemi akoma një përgjigje konkrete”, tha avokatja Artene Iseini në një prononcim për gazetën LAJM.

Në qershor të vitit 2021 një ekspertizë e kërkuar nga mbrojtja në rastin “Alfa” dhe e realizuar në Serbi konstatoi se të dënuarit për këtë rast nuk janë aktorët e vrasjes së policit në parkingun pranë Fakultetit Matematiko-Natyror në Shkup. Vrasja e policit dhe plagosja e dy të tjerëve që më pas u kodua si rasti “Alfa” ndodhi më 26 nëntor të vitit 2008. Në vitin 2010 gjykata dënoi me burg të përjetshëm Rexhail Qerimin, Agim Islamin dhe Almir Derplaninin, ndërsa për logjistikë me 9 vite burg u dënua Ramadan Shaqiri.

TË FUNDIT
5 minuta
Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë
8 minuta
Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz
1 orë
I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët
1 orë
Osmani: Gjithçka për shqiptarët duhet të kaloj përmes Frontit
2 orë
Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar

ME TE LEXUARA

1 ditë
Berisha apo Basha, e ardhmja e opozitës sot në dorën e gjykatës, shqyrton çështjen në themel
22 orë
Osmani takohet me Begajn: Në prag të Ditës së Çlirimit, të cilën do ta shënojmë bashkë
3 orë
Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari
1 ditë
Arrestohet arsimtari që rrahu nxënësin në Bogovinë (Video)
8 orë
Mot me diell dhe shumë i nxehtë dhe vranësira të vogla
1 ditë
Përbërja e re e qeverisë së bashku me programin e punës, më 17 qershor dorëzohet në Kuvend
6 orë
Komiteti i Helsinkit: Nuk ka avancim për të drejtat e njeriut në RMV
1 ditë
Mbahet sot samiti “The Western Balkans 2024”

LEXO MË SHUMË

IMG_2930

Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë

mickoski hristijan

Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz

shkolle klase

I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët

Bujar Osmani

Osmani: Gjithçka për shqiptarët duhet të kaloj përmes Frontit

Mickoski

Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar

william walker uoker kurti

Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera

IMG_2927

Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë

rifat1

Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari

vlen gashi kasami mexhiti taravari

Brenda VLEN-it arrihet kompromisi për resorët, MEPSO i kalon LD-së së Izet Mexhitit

INFO

NA NDIQ