Rihapen gjasat që Kosova të kualifikohet në EURO 2024, ja skenari

INA
INA

16/11/2023

Fitorja e Kosovës ndaj Izraelit me rezultat 1-0 në “Fadil Vokrri” si dhe barazimi 1-1 i Zvicrës me Izraelin i ka rikthyer mundësitë që “Dardanët” të kualifikohen në Kampionatin Evropian që zhvillohet vitin e ardhshëm në Gjermani.

Por, për t’u arritur ky qëllim, shumë i vështirë, duhet të realizohet një skenar që edhe me tutje në praktike duket mjaftë i komplikuar.

Në fakt, Kosova duhet t’i fitojë dy ballafaqimet e fundit në grupin I, pra ndaj Zvicrës dhe Bjellorusisë, ndërsa Rumania duhet të fitojë ose të barazojë ndaj Izraelit dhe të fitojë ndaj Zvicrës.

Të shtunën, Kosova ballafaqohet me Zvicrën ne Bazel, dhe një fitore e “Dardanëve” aty do ta rihapet këtë luftë si asnjëherë më parë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kumulla

Rikthimi i Kumbullës në fushë, Mourinho jep detajet dhe datën

Shohei-Ohtani-1130x635

Në bejsboll nënshkruhet kontrata më e madhe në histori të sportit, Shohei Ohtani tejkalon yje si Leo Messi e LeBron James

aziz-salihu

Legjenda e boksit Aziz Salihu i lënë në harresë/ Askujt nuk i intereson a jam gjallë, për meritat që ja kam dhënë këtij shteti meritoj një kulm mbi kokë

Mesi topi arte

Zbulohen shanset e lojtarëve për të fituar Topin e Artë 2024, nuk prinë as Haaland dhe as Mbappe

lautaro martinez

Lautaro: Pija qetësues në çdo ndeshje deri në finalen e Champions League

Ronaldo

Ronaldo e festoi me gol dhe asist ndeshjen e tij të 1200-të në karrierë

Sylvinjo silvinjo

Sylvinho: Në “Euro 2024” të shfrytëzojmë mundësitë tona, duhet të provojmë shanset dhe të tentojmë

Sadio Mane

Sundimit të Manes i vjen fundi: Këta janë tre kandidatët për lojtarin më të mirë të vitit në Afrikë

joao-felix-600x360

Barcelona do të bëjë ofertë për Joao Felix

INFO

NA NDIQ