Riker: SHBA-të kanë investuar në reforma – duam rezultate!

Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/05/2023

Ish-ambasadori amerikan në Shkup, Filip Riker ka theksuar se situata në gjyqësor dhe lufta kundër korrupsionit në Maqedoninë e Veriut nuk ka lëvizur nga “pika zero”.

Riker këtë e ka theksuar në një intervistë për Tv Sitel.

“Komentet që i dëgjoj se i ka dhënë Ambasadorja Ageler, janë të njëjta me komentet e mija para 15 viteve. Ne duam të investojmë në reformat përmes programeve të ndryshme që t`i ndihmojmë reformat gjyqësore, të edukojmë dhe mendoj se ndër vite kemi investuar mbi 560 milion dollar që t`i mbështesim këto përpjekje dhe duam t`i shohim rezultatet e këtij investimi”, deklaroi Riker i cili aktualisht është zyrtar i lartë i Departamentit Amerikan të Shtetit.

Ambasadorja amerikane Angela Aggeler javë më parë i dërgoi një letër institucioneve të pushtetit qendror dhe gjyqësor duke shprehur shqetësimet e Uashingtonit për ngecjen e reformave në gjyqësor si dhe korrupsionin.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Bujar Osmani

Rreziku nga Rusia – Ja kur hapet “kutia e Pandorës” sipas Bujar Osmanit!

IZETT-1392x928

Izet Mexhiti: Përplasjet e mia në BDI datojnë nga viti 2016 kur isha kundër koalicionimit me Nikolla Gruevskin

IMG_9321

VIDEO/Pajaziti: Premtimet e Ali Ahmetit për heqjen e 20%, reprizë që 20 vite vazhdimisht përsëritet

Taravari Gostivar

Taravari: Për pak orë mblodhëm 8 mijë nënshkrime

policia-haracine

Detajet për vrasjen në Bllacë të Shkupit / 57 vjeçari Zelqif Tusha gjendet i vrarë nga vëllau i tij

policia-mk

Vrasje në Bllacë, krisma armësh

imer

Selmani: Për demokracinë do të ishte e shëndetshme që presidenti të zgjidhet në Kuvend

autobus-besa

Aktvendimi për “Besa Transin” do të shpallet më 7 mars

Pasaporta_Radhe_Prolet-780x470 (1)

Mërgimtarët “vërshojnë” sportelet e MPB-së, paguajn trefish për pasaportat

INFO

NA NDIQ