Rikthehet rrëmuja para sporteleve të MPB-së

Picture of INA
INA

31/05/2024

Edhe me tej zgjat pritja për marrjen e dokumenteve të udhëtimit. Me fillimin e pushimeve, rifilloi edhe rrëmuja para sporteleve të MPB-së për pasaportë me emrin e ri të shtetit.

Mbi tre muaj shkon pritja e pranimit të pasaportës, thonë qytetaret e anketuar për Alsat.

“Nga 1 shkurti jam fotografuar dhe tani e mora, duhet të udhëtoni diku? Jo. Tani për tani jo por ta kemi”, u shpreh një qytetare.

“Për çfarë dokumenti jeni këtu? Për letërnjoftim me emrin e ri të shtetit, me fotografuan dhe për 15-20 ditë u bë, pasaportë keni nxjerrë? Po e nxora më herët”, tha një tjetër qytetar.

“Shumë rrëmujë është, deri tek dera jashtë, nga dita e hënë ndonjë fat i ri, patjetër të vij, nga Shkupi jam. Shumë rrëmujë”, theksoi një qytetar.

Nga Ministria e Punëve të Brendshme thonë se shkak i vonesave të pritjes për marrje të pasaportave pas një kohe të gjatë është rritja e kërkesave dhe kapaciteti i makinerive prodhuese, ndërsa konfirmuan se deri tani, qytetarë të cilët janë fotografuar për letërnjoftim me emrin e ri të shtetit janë rreth 1.267.888, për pasaportë 1.524.118, dhe për patentë shoferë janë fotografuar 658.406 qytetarë. /Alsat.mk

TË FUNDIT
8 minuta
EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së
12 minuta
Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë
2 orë
Aggeler: Është për t’u përshëndetur njoftimi i Mickoskit se gjatë betimit do të përdorë emrin kushtetues
2 orë
Llogaritë për kualifikimin, ja si kalon grupin Shqipëria
2 orë
25 vjet nga demilitarizimi i UÇK-së në Kosovë, ja marrëveshja që u firmos nga Hashim Thaçi e KFOR në 1999

ME TE LEXUARA

19 orë
Tifozët serbë me thirrje “Vrit, ther, që shqiptari të mos ekzistojë”
1 ditë
Ndërron jetë një ushtar profesionist 25-vjeçar në poligonin “Krivolak”
14 orë
Taravari ka një informacion për BDI-në, ja për çka bëhet fjalë
1 ditë
Telekomi serb përmes MTEL po zgjerohet në Maqedoninë e Veriut, blen edhe një kompani tjetër
2 orë
Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!
1 ditë
Shkupi në vendin 198-të në listën e qyteteve më të shtrenjta për të jetuar
2 orë
25 vjet nga demilitarizimi i UÇK-së në Kosovë, ja marrëveshja që u firmos nga Hashim Thaçi e KFOR në 1999

LEXO MË SHUMË

evn-1

EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së

VLEN_Ministrat-

Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë

Aggeler

Aggeler: Është për t’u përshëndetur njoftimi i Mickoskit se gjatë betimit do të përdorë emrin kushtetues

gjasula kombetarja shqiperia

Llogaritë për kualifikimin, ja si kalon grupin Shqipëria

uck

25 vjet nga demilitarizimi i UÇK-së në Kosovë, ja marrëveshja që u firmos nga Hashim Thaçi e KFOR në 1999

Mark Rutte

Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!

Arben Taravari VLEN

Taravari ka një informacion për BDI-në, ja për çka bëhet fjalë

IMG_3389

Tifozët serbë me thirrje “Vrit, ther, që shqiptari të mos ekzistojë”

gashi-konjufca

Gashi priti Konjufcën në Kuvend

INFO

NA NDIQ