Ringjallet “Ilirida”

INA
INA

21/09/2023

shkruan: Rushit Dalipi

Të riafirmohet dëshira e shqiptarëve që ishte shprehur në Referendumin e vitit 1992.

Nga Lëvizja Ilirida thonë se 30 vite jemi dëshmitarë të sakrificave që i tejkaluam për të bashkëqeverisur me popujt tjerë në Maqedoni, por sipas tyre, kjo bashkëqeverisje nuk i dha rezultatet e dëshiruara dhe se është koha e fundit për ndryshime.

“Që të ndryshohet pozicioni dhe statusi i shqiptarëve në RMV, pasi jemi popullatë me shtrirje kompakte dhe numër të madh demografik, që me normat ndërkombëtare, Kartën e OKB-së dhe dokumentet e Helsinkit neve na takon të kemi qeverisje autonome dhe ta kemi Republikën e Iliridës e cila është shprehje e vullnetit të qytetarëve shqiptarë”.

Nga Lëvizja “Ilirida” thanë se tashmë janë duke u bërë përgatitjet e fundit që kjo lëvizje të regjistrohet si parti politike për të marrë pjesë edhe në zgjedhje. Nëse i fitojnë zgjedhjet, siç shprehen, do ta formojnë Parlamentin e Iliridës.

“Të arrijmë deri te regjistrimi si parti politike dhe ta marrim pjesë në zgjedhjet dhe në fushatën zgjedhore do ta parashtrojmë kërkesën e federalizimit të shtetit dhe nëse i fitojmë votat e qytetarëve, me automatizëm do ta themelojmë edhe Parlamentin e Iliridës, i cili do të funksionojë si Republikë e dytë në kuadër të RMV-së”

Sipas Lëvizjes “Ilirida” ngjarje e sotme paraqet një riaktivizim publik që në të ardhmen ideologjia të ngritet në popull dhe që popullata ta kuptojë se situata e mjerueshme në të cilën sot gjenden shqiptarët mund të tejkalohet vetëm me themelimin e Republikës së Iliridës si shtylla e dytë në këtë shtet.

Autori është anëtar i kryesisë qëndrore i Lëvizjes Ilirida

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Sopot kompleksi memorial

Maksim Dimitrievski paraqet kallëzim penal kundër kompleksit të UÇK-së në Sopot, shqiptarët të heshtur!

fatmir-besimi2

Besimi: Përmbushja e marrëveshjes për kryeministër shqiptar është investim në një të ardhme të përbashkët

komisioni-antikorrupsion

Është përzgjedhur përbërja e Komisionit Antikorrupsion, pritet votimi në Kuvend

vangjel

Aksidenti i rëndë në Tetovë, humb jetën vajza e ish-deputetit

Bilall Kasami

Patundshmëri në emër të prindërve dhe ar në emër të bashkëshortes – kjo është pasuria e Bilall Kasamit

Blinken

Sekretari amerikan Blinken pasdite vjen në Shkup

Biljana-Ivanovska-780x439-1

Ivanovska: Më shqetëson fakti që shumë persona eksponentë politikë duan të jenë anëtarë të Komisionit për Antikorrupsion

lavrov

Çfarë ndodhi në Samitin e OSBE-së në Shkup, si ardhja e Lavrov shkaktoi përçarje

kodra e diellit kisha

Policia e Maqedonisë: Është arrestuar personi që vendosi flamurin e Shqipërisë afër kryqit në Kodrën e Diellit

INFO

NA NDIQ