Riorganizimi i Qeverisë/Presidentja Siljanovska dekretoi ligjin që Kuvendi e miratoi me 2/3 e votave!

Picture of INA
INA

09/06/2024

Presidentja Gordana Siljanovska Davkova ka njoftuar përmes një postimi në Facebook se ka dekretuar Ligjin për Riorganizimin e Qeverisë, që u miratua nga Kuvendi me 88 vota “për”.

Sic shkruan Siljanovska, bëhet fjalë pët ligjin që miratohet me shumicë prej 2/3, ku Presidenti është I obliguar ta dekretojë dhe nuk ka të drejtë vetoje.

Presidentja thotë se Ligji është reformues, pasi anulohet paralelizmi I kompetencave të shumë ministrive, do të dislokohen kompetencat e ministrive me cka racionalizohet puna e tyre, do të institucionalizohen prioritetet tona strategjike përmes formimit të Ministrive përkatëse ku përmendet Ministria për Cështje Evropiane dhe Ministria për Transformim Digjital, si dhe do të ngritet niveli i kujdesit shoqëror për shëndetin mental të kombit me Ministrinë e Sportit – thuhet në postimin në Facebook të Presidentes Siljanovska./ tvklan.mk

TË FUNDIT
1 min
Menduh Thaçi: Në momentin që largohemi nga tavolina e dialogut, Maqedonia destabilizohet
40 minuta
E zbulon MPB-ja! Kërcënimet ndaj gjykatësit kushtetues, i ka bërë një ish deputet në Kuvendin e RMV-vë
1 orë
Shteti ju siguron bursa për studime jashtë vendit, por jo dhe punësime
2 orë
Të mbjellat tërësisht të shkatërruara në Maqedoni, bujqit apel qeverisë që t’u dalë në ndihmë
2 orë
Janë miratuar ndryshimet në Ligjin për Energjinë në Maqedoninë e Veriut

ME TE LEXUARA

1 ditë
Hospitalizohen dhe shtatë persona të tjerë me kollë të mirë, gjithsej 786 raste në vend
2 ditë
Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu
10 orë
Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj
1 ditë
Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori
1 orë
Shteti ju siguron bursa për studime jashtë vendit, por jo dhe punësime
14 orë
Paradite mot me diell, pasdite mundësi për shi të rrëmbyeshëm dhe bubullima
1 ditë
Cilat janë prioritet e VLEN-it në këtë Qeveri? Flet deputetja Mimoza Musa

LEXO MË SHUMË

Menduh Thaci

Menduh Thaçi: Në momentin që largohemi nga tavolina e dialogut, Maqedonia destabilizohet

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

E zbulon MPB-ja! Kërcënimet ndaj gjykatësit kushtetues, i ka bërë një ish deputet në Kuvendin e RMV-vë

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Shteti ju siguron bursa për studime jashtë vendit, por jo dhe punësime

Screenshot_11-28-780x439

Të mbjellat tërësisht të shkatërruara në Maqedoni, bujqit apel qeverisë që t’u dalë në ndihmë

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Janë miratuar ndryshimet në Ligjin për Energjinë në Maqedoninë e Veriut

Mucunski stoltenberg

Mucunski: Mbetemi një anëtar i besueshëm i NATO-s me një kontribut të rëndësishëm për paqen globale

pushk-gjahu

Zbatimi i ligjit për armatim në RMV: Një sfidë për sigurinë publike

Çështja e sallave kirurgjike në seancë të qeverisë, Taravari emëron 9 drejtorët e rinj të klinikave në Shkup

burgu-idrizove

Ndërroi jetë i burgosuri që u rrah në Idrizovë, Prokuroria nis hetimet

INFO

NA NDIQ