Risi në futbollin evropian, për çfarë do të shërbejë mikroçipi në topin e Euro 2024?

INA
INA

05/12/2023

Topi zyrtar i ndeshjes për Euro 2024 thuhet se do të ketë një mikroçip për të kuptuar 2 raste. Qëllimi është evidentimi i momenteve kur ka prekje të topit me dorë gjatë aksionit të golit dhe natyrisht zbulimi i pozicionit jashtë loje.

Marshi i gabimit nuk do jetë zero, por synohet zvogëlimi i tyre. Gjatë sezoneve të fundit, prekja e topit me dorë dhe offside kanë qenë dy nga problemet më të mëdha të arbitrave gjatë komunikimeve me dhomën VAR. Përpara turneut të verës së ardhshme në Gjermani, është raportuar se topi Adidas do të përfshihet në teknologjinë e re!

Mikroçipi do të funksionojë së bashku me teknologjinë e gjurmimit të gjymtyrëve që mundëson krijimin në kohë reale të paraqitjeve vizuale 3D të skeleteve të lojtarëve. Këto pajisje lejojnë gjyqtarët ndihmës video (VAR) të krijojnë një imazh të kompjuterizuar që tregon saktësisht se ku topi ka goditur trupin. Mikroçipi brenda topit të ndeshjes Adidas gjithashtu lejon teknologjinë të përcaktojë kohën e saktë të goditjes së topit, e cila, së bashku me kamerat e gjurmimit të gjymtyrëve, siguron vendime jashtëzakonisht të sakta dhe identifikimin e pozicionit jashtë loje”, – shkruan The Times.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Napoli rrahmani

VIDEO/ Napoli triumfon mes dramës, Juventus mposhtet në “Maradona”

Britain Soccer Champions League

Bajerni “hjek” dorë nga Çabi Alonso, tani preferon trajnerin holandez

Bellingam Real Barca

Sulmi “nuk ndez”, Barcelona del e “gjymtuar” nga “San Mames”

maradona

Lista me yjet e futbollit që ranë në rrjetën e dopingut, nga Maradona te Guardiola e së fundmi Pogba

manchester-city

City fiton derbin e Manchesterit

IMG_9475

Shkëndija e “shkel” Vardarin, por si kaloi Shkupi dhe Struga

shaqiri-zvicra

Xherdan Shaqiri gjen golin e parë në sezonin e ri, por Chicago Fire pëson humbje

le brons

LeBron James, i pari që arrin shifrën prej 40 mijë pikëve në NBA

real

Real Madridi do të apelojë kartonin e kuq ndaj Bellinghamit

INFO

NA NDIQ