Rita Ora flet për mentalitetin shqiptar: Ne ngrihemi, nuk dorëzohemi

INA
INA

8 Korrik, 2023

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora, ka folur së fundmi në një intervistë për The Telegraph, për albumin e saj më të ri në ardhje, si dhe për sfidat që e kanë përshkruar në rrugën drejt suksesit.

Ora ka qenë në lëvizje për 11 vjet, që kur ajo arriti të ketë tri këngë në vendin e parë në top-listën zyrtare të Mbretërinë e Bashkuar në vitin 2012.Megjithatë, që nga debutimi i saj ndërkombëtar, ajo ka publikuar vetëm dy albume dhe 24 këngë (duke grumbulluar plot 13 hite që janë renditur në top 10 në Mbretërinë e Bashkuar). Ajo ka interpretuar në 130 shfaqje live në më shumë se një dekadë. Sigurisht që një padi me ish-labelin e saj ‘Roc Nation’ (në pronësi të Jay-Z) në mënyrë efektive nënkuptonte se ajo nuk ishte në gjendje të lëshonte muzikë midis vitit 2015 dhe fundit të 2016 – por kjo nuk e shpjegon plotësisht prodhimin e saj relativisht të rrallë muzikor.

Asnjë nga këto nuk do të thotë se ajo nuk ka qenë e zënë. Ora është vetë përkufizimi i një ylli modern të popit – një “artiste 360 shkallë”, siç e quan ajo veten. Ashtu si spektakli “The Voice”, karriera e saj televizive e ka parë atë duke prezantuar “America’s Next Top Model”, duke gjykuar në panelin e jurisë në spektaklin “The X Factor” dhe “The Masked Singer” dhe duke shprehur zërin e një ariu vizatimor në “Kung Fu Panda” për Netflix.
Ajo është shfaqur gjithashtu në 11 filma, duke marrë një pjesë të përsëritur në ekskluzivitetin erotik “Fifty Shades” dhe duke luajtur role me Michael Caine në “Twist” dhe të ndjerën Carrie Fisher në “Wonderwell”.

Megjithatë, ajo këmbëngul, “Muzika është në gjithçka që bëj. Muzika është ëndrra”, thekson Rita. Pjesa tjetër, sipas nënkuptimit, është vetëm ajo që një vajzë duhet të bëjë për të qëndruar në krye në një epokë kur fansat “presin me siguri më shumë” nga yjet e tyre të preferuar. “Nëse nuk vjen nga ju”, thotë Ora, “ata thjesht do ta marrin diku tjetër”.

Rita Ora mbetet shumë e lidhur me prindërit e saj, shkruan The Telegraph.

“Ishte thjesht dashuri dhe qëndrueshmëri në shtëpinë tonë”, thotë ajo. “E gjitha kishte të bënte me të qenit i/e sjellshëm/e, të respektueshëm dhe të punonje sa më shumë”, tha Rita kur u pyet për familjen.

Dhe ajo është gjithashtu krenare për trashëgiminë e saj familjare. E lindur me emrin e vërtetë Rita Sahatçiu në Prishtinë, Ish-Jugosllavi (tani Kosovë) në vitin 1990, ajo u soll në Mbretërinë e Bashkuar si refugjate kur ishte një vjeçe, duke jetuar së bashku me katër anëtarët e familjes së saj në një dhomë në akomodimin e ngushtë të këshillit në perëndim të Londrës.

Babai i saj musliman ishte një mësues që e ri-gjeti veten si qiradhënës në pijetore, duke punuar me turne të dyfishta për të mbajtur tre fëmijët e tij, ndërsa nëna e saj ishte kameriere dhe studionte për t’u bërë një psikiatre, duke i mbijetuar dy betejave me kancerin e gjirit.

“Mamaja ime thoshte: ‘Ti je një nga unë, e ke gjakun tim në venat e tua’”, kujton Ora. “Është një mentalitet shqiptar i Evropës Lindore: çfarëdo që të ndodhë, ngrihuni, vazhdoni të mos dorëzoheni. Vazhdoni të ecni dhe vazhdoni të lulëzoni”, thotë Rita për The Telegraph.

Rita përndryshe do të nxjerrë në shitje albumin e saj më të ri “You & I” më 14 korrik.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-09-21-14-26-22-585-edit_com.facebook.katana

Aktorja Adriana Matoshi për Kurtin: Njeri që rrezaton shpresë e dashni

dancing with the Stars

Shtohen emocionet! Pas, Fifit zbulohet një tjetër konkurrent i “DWTS”!

capital

Adrola sapo e pranoi indirekt lidhjen e saj me Capital T

la casa

Rikthehet “La Casa De Papel”, kur do të mund t’i shihni seritë e reja

arbana-1024x729

Arbana Osmani ndanë pamje nga shtëpia e saj “rrëmujë”

Vesa-Luma

Vesa Luma rikthehet përfundimisht në Shqipëri

LUIZ

Luiz Ejlli konfirmon zërat: Opinionist i Vëllait të Madh

Screenshot_2023-09-20-20-19-30-372-edit_com.android.chrome

Bledi Mane tregohet i ashpër me Luizin. Ja si e quan!

luizi kiara

Kiara dhe Luizi ndajnë një moment romantik me fansat, shkëmbejnë puthje në Milano

INFO

NA NDIQ