Rivotim në shtatë vendvotime në njësinë e pestë dhe të gjashtë zgjedhore të mërkurën

Picture of INA
INA

20/05/2024

Rivotim në shtatë vendvotimet në njësinë e pestë dhe të gjashtë zgjedhore do të mbahet të mërkurën më 22 maj, Vendimi për rivotim është marrë nga Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve pasi Gjykata Administrative i hodhi poshtë si të pabaza të shtatë paditë e koalicionit “Fronti Evropian” kundër vendimeve të KSHZ-së

Për shkak të këtij vendimi të Gjykatës Administrative dhe të KSHZ-së, BDI-ja ka akuzuar se po bëhet inxhinieri zgjedhore me qëllim që partisë t’i merren dy mandate të deputetëve.

KSHZ-ja në seancën e 105-të njëzëri e miratoi propozimin për përsëritjen e votimit në Njësinë Zgjedhore (NJZ) 5 në vendvotimet 1470/1 dhe 1470 në Komunën e Dollnenit, 1194 dhe 1202 në Komunën e Krushevës, 1844 në Komunën. të Strugës dhe 1272 në Komunën e Ohrit si dhe në NJZ 6 në vendvotimin 2101 në Komunën e Zhelinës.

TË FUNDIT
7 minuta
Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune
50 minuta
Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj
1 orë
Komuna e Tetovës njofton qytetarët për kompensimin e dëmeve të shkaktuara nga moti i keq
1 orë
Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro
1 orë
PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

ME TE LEXUARA

1 ditë
QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup
5 orë
Paradite mot me diell, pasdite mundësi për shi të rrëmbyeshëm dhe bubullima
24 orë
Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut
2 orë
Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës
20 orë
Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane

LEXO MË SHUMË

hristijan mickoski

Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune

Kuvendi parlamenti maqedoni

Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës njofton qytetarët për kompensimin e dëmeve të shkaktuara nga moti i keq

permbarues izvrsitel

Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro

Prokuroria

PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

mbeturina berllok pastrim

Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës

Kuvendi gashi parlamenti maqedonise

Deputetëve të rinj në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, sot u verfikohet mandati

vershime shkup

Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë

Hristijan Mickoski

Mickoski njofton investimin e ri në energjetikë: Sigurohet rrymë për 100 mijë amvisëri, 630 punësime të reja

INFO

NA NDIQ