Rivotim në Zhelinë, Gjykata vendosi, VLEN: Drejtësia fitoi

Picture of ina-online
ina-online

18/05/2024

Gjykata Administrative hodhi poshtë kallëzimin e “Fronti Evropian” kundër vendimit të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve(KSHZ) që kishte të bëj me pranimin e një ankese të VLEN për parregullsi në një vendvotim në komunën e Zhelinës në zgjedhjet parlamentare të 8 majit, përcjell INA.

Këtë vendim të gjykatës e ka përshëndetur koalicioni VLEN.

“E përshëndesim vendimin e Gjykatës Administrative, e cila është në një vijë me vullnetin të cilin qytetarët e shprehën më 8 maj. Ky vendim dëshmon edhe njëherë se shpresa për qytetarët në vend po vjen, ndërsa manipulimet dhe krimi i këtij pushteti hibrid po bie. Ndryshimi i filluar më 8 maj, ka filluar të realizohet, por që të jetë edhe më i shpejtë dhe më efikas i ftojmë qytetarët e vendvotimit 2101 – Komuna e Zhelinës, që të mërkurën (më datë 22 maj) të dalin dhe të shprehin vullnetin e tyre, të lirë, pa iu nënshtruar trysnive të BDI-së dhe manipuluesve të saj në ikje. Ndryshimi i nisur nuk ka kthim prapa. Ja VLEN për Zhelinën dhe për çdo qytetar në vendin tonë”, thekson VLEN në komunikatën për media.

Me vendimin e Gjykatës më 22 maj do të ketë rivoti në vendvotimin 2101 në Llërcë të Zhelinës. Votat nga rivotimi mund të ndryshojnë numrat e deputetëve në njësinë e 6 zgjedhore. Në këtë njësi, Fronti Evropian fitoi 9 deputetë, ndërsa VLEN me 7 deputetë. (INA)

TË FUNDIT
31 minuta
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër
38 minuta
Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet
1 orë
“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup
1 orë
MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit
2 orë
Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

ME TE LEXUARA

7 orë
Moti me diell dhe shumë i ngrohtë, temperatura deri në 38 gradë
1 ditë
Komiteti i Helsinkit: Nuk ka avancim për të drejtat e njeriut në RMV
1 orë
MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit
23 orë
Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet
6 orë
Mos-deklarimi i pronës, Antikorrupsioni ndërpret mbi 20 procedura të zyrtarëve
1 ditë
Siljanovska Davkova takoi presidentin gjerman Frank-Walter Steinmeier
1 orë
“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

LEXO MË SHUMË

ere pluhuri

Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

blerim bexheti

Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

shkupi komunikacion

“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

Ministria-Arsimit

MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

policia-714x420

Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

IMG_2950

Tani mjekësinë mund ta kryeni edhe në universitetin e njohur si i Ramiz Merkos, lejen ia ka dhënë ministri në ikje i BDI-së

shkolla-nxenes-780x439-1

Në Kumanovë në maj janë regjistruar mbi 900 nxënës në klasën e parë

begaj gashi

Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla

kurban dashi

Festa e Kurban Bajramit, ditë jo pune për besimtarët myslimanë

INFO

NA NDIQ