RMV, dy të tretat e qytetarëve mbështesin nismën “Ballkani i hapur”

Picture of INA
INA

12/06/2023

Iniciativa rajonale “Ballkani i Hapur” po fiton gjithnjë e më shumë mbështetje në opinionin maqedonas. Atë e mbështesin deri në 63.3 për qind e qytetarëve, që është një rritje prej 21 pikë përqindjeje në tre vjet. Këtë e tregojnë të dhënat e anketës së fundit të Institutit për hulumtime politike në Shkup, transmeton Portalb.mk.

Anketa tregon se të rinjtë e njohin veçanërisht rëndësinë e rritjes së bashkëpunimit rajonal ndërmjet Maqedonisë, Shqipërisë dhe Serbisë, kështu që 70.9 për qind e të anketuarve të moshës 18 deri në 29 vjeç kanë dhënë vlerësim pozitiv për “Ballkanin e Hapur”.

Iniciativa gjithashtu ka mbështetje të madhe në mesin e të gjitha grupeve etnike në vend. 62 për qind e të anketuarve që janë deklaruar si maqedonas dhe 67 për qind e të anketuarve që janë deklaruar si shqiptarë janë përgjigjur pozitivisht ndaj rritjes së bashkëpunimit rajonal dhe integrimit ekonomik.

15.9 për qind kanë dhënë vlerësim negativ për të, që është një ndryshim drastik nga sondazhi i tre viteve më parë, kur gati 40 për qind e qytetarëve ishin skeptikë ndaj kësaj nisme.

Sipas sondazhit, qytetarët kanë mendimin më të mirë për dy fqinjët tanë nga “Open Balkans” dhe i vlerësojnë marrëdhëniet e tyre si më miqësore, ndërsa marrëdhëniet me Bullgarinë janë vlerësuar si më të këqijat, tregon anketa.

Mbi 56 për qind e të anketuarve janë përgjigjur se marrëdhëniet më të mira i kemi me Serbinë, pasuar nga Shqipëria me 11.3 për qind. Nga ana tjetër, mbi 64 për qind e të anketuarve janë përgjigjur se marrëdhëniet më të këqija i kemi me Bullgarinë.

Përndryshe, “Ballkani i Hapur” është një nismë rajonale që synon të përmirësojë lirinë e lëvizjes së mallrave, shërbimeve dhe njerëzve. Ajo u themelua në vitin 2019 nga presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, me emrin Mini Shengen. Në vitin 2021, nisma mori emrin “Ballkani i Hapur” Kosova ka refuzuar që nga fillimi të bëhet pjesë e saj duke theksuar se ekziston nisma “Procesi i Berlinit” dhe se me “Ballkanin e Hapur” fuqizohet Serbia. Përveç Kosovës, edhe Mali i Zi dhe Bosnja nuk janë pjesë e saj.

TË FUNDIT
6 orë
Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet
8 orë
Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit
8 orë
Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona
9 orë
Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore
10 orë
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

ME TE LEXUARA

17 orë
Ndërroi jetë ish-luftëtari i UÇK-së, Vaid Sali
14 orë
VLEN: BDI të reformohet, e jo të bojkotojë
21 orë
Kacarkas i mbaron mandati, pasardhësi i saj do të bëhet i ditur në fund të kësaj jave
6 orë
Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet
17 orë
Kasami: Po finalizohet marrëveshja për ministrat dhe zv/ministrat
14 orë
Nga sot vijon të rrjedhë afati dhjetëditor për formimin e Qeverisë
20 orë
Kjo është përbërja e mundshme e Qeverisë së re, TV 24 nxjerrë emra
17 orë
Ahmeti porosi Mickoskit: Nuk na dridhet qerpiku sepse jemi në të drejtë

LEXO MË SHUMË

IMG_2555

Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

dejvid daviv gir geer

Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

IMG_2550

Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore

qeveria-750x430

Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

pasaporta-gjermane

Mbi 200 mijë të huaj morën shtetësi gjermane gjatë 2023, ja sa nga Maqedonia e Veriut

thaci-krasniqi-veseli-hage-selimi-specialja

Hagë, trupi gjykues me urdhra për përshpejtimin e nxjerrjes së provave në rastin Thaçi dhe të tjerët

vmro

VMRO-DPMNE: Kacarska ka lënë një faqe të zezë në historinë e Gjykatën Kushtetuese

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?

INFO

NA NDIQ