RMV, me ligjin e ri pritet të ulen çmimet e ushqimeve, te disa produkte bujqësore zbritja do të kufizohet në 10 %

INA
INA

13/03/2024

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut në Seancën e sotme miratoi Ligjin për ndalimin e praktikave të padrejta tregtare në zinxhirin e furnizimit me produkte bujqësore dhe ushqimore. Ligji parashikon përqindjen e zbritjes maksimale që tregjet mund të kërkojnë nga prodhuesit dhe furnitorët, e cila tani kalon 30%-40% të çmimit. Me këtë zgjidhje, parashikohet gjithashtu një listë e produkteve bujqësore dhe ushqimore ku zbritja do të kufizohet në 10% dhe në përputhje me këtë, rrjetet e supermarketeve do të konkurrojnë me njëri-tjetrin, gjë që do të ndikojë në uljen e çmimeve, transmeton Portalb.mk.

Ligji rregullon kushtet dhe mënyrën se si do të bëhet tregtia e produkteve bujqësore dhe ushqimore. Aplikimi i tij pritet të ndikojë në uljen e çmimeve të produkteve bujqësore dhe ushqimore, e me këtë edhe në cilësinë e produkteve.

Për herë të parë në vend është sjellë një zgjidhje e tillë ligjore, ku renditen 26 praktika të padrejta tregtare që do të rregullohen.

Zëvendëskryeministri për Çështjet Ekonomike, Fatmir Bytyqi, i vlerëson pozitive vendimet e disa kompanive për të lënë çmimet e ngrira të disa produkteve deri më 15 maj. Pritshmëritë e tij janë që tashmë është krijuar rendi me çmimet dhe ligji për ndalimin e praktikave të padrejta tregtare, i cili do të kontribuojë në një zgjidhje sistematike.

“Unë pres që urdhri tashmë është krijuar. Reagimet e para të biznesmenëve javën e kaluar ishin vërtet pozitive, inkurajuese. Kishte kompani që dolën vetë dhe thanë se për shkak se duan të jenë të përgjegjshëm do të mbajnë të njëjtat çmime të ngrira deri më 15 maj. Këto janë pak kompani, por është një inkurajim që në ndryshim nga gjithçka ka ndodhur në periudhën e kaluar, kur nuk ka ndërprerje të zinxhirit të vlerës, të zinxhirit të furnizimit, biznesmenët dinë të jenë të përgjegjshëm dhe të mos bëjnë presion mbi përdoruesit e fundit”, tha Bqytyqi sot, duke iu përgjigjur pyetjeve gazetareske.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

banesa ndertim

Në muajin shkurt janë dhënë 387 leje ndërtimi në Maqedoni, 9.9% më shumë se vitin e kaluar

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi: Inflacioni është vënë nën kontroll

inovacione

FIZHT: 240 mijë euro në dispozicion përmes thirrjes së re publike “Kupona inovacioni për Ballkanin Perëndimor”

Banka-Boterore-600x360-1

Banka Botërore: Tirana e qytetet e mëdha pësuan rënie të gjelbërimit, ndër më të ulëtit në rajon

ministri-britanik londra britani

Inflacioni afatgjatë është një kërcënim më i madh për Britaninë e Madhe sesa për SHBA-në

varferi

Maqedonia e Veriut me rritjen më të ulët ekonomike në Ballkanin Perëndimor (FOTO)

euro

Sa do të rriten pagat në eurozonë?

ushtria forcat e armatosura shqiperi

Shqipëria shton buxhetin për mbrojtjen dhe rrit kapacitetin e armatimit

Banka-Boterore-600x360-1

Banka Botërore do të prezantojë raport për Ballkanin Perëndimor “Ringjallja e rritjes”

INFO

NA NDIQ