RMV, mësim online kur ka kërcënime me bomba, Kovaçevski habiteti si e-mailet e institucioneve u bënë të disponueshme për kërcënuesit

Iliria News Agency
Iliria News Agency

24/02/2023

Për shkak të raportimeve për bomba që prej muajsh bllokojnë sistemin arsimor në vend, shkollat ​​fillore dhe të mesme kanë marrë rekomandime nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës për të vazhduar mësimin online në ditët kur marrin mesazh kërcënues për bombë, transmeton Portalb.mk.

Sipas udhëzimeve të ministrisë resore, nxënësve do t’u lihej një orë për t’u kthyer në shtëpi dhe për të marrë pjesë në mësimet që do të zhvillohen në mënyrë elektronike për të mos humbur mësimin.

Dje, prindërit morën edhe një mesazh ku u kërkonin të kontrollonin profilet e fëmijëve të tyre në platformën Teams, në të cilën ndiqej edhe mësimi online gjatë pandemisë së koronavirusit.

Në letrën e dërguar nga MASh shkollave fillore dhe të mesme tregohen mënyrat e përdorimit të adresave elektronike dhe udhëzimet për forcimin e kontrollit të hyrje-daljeve në shkolla.

Lufta hibride nuk po shuhet, ndërsa viktimat janë më të rinjtë dhe sistemi arsimor. Në dy ditët e fundit shkollat ​​në të gjithë vendin kanë marrë mbi 100 njoftime elektronike me kërcënime për vendosje të mjeteve shpërthyese.

Prej gjashtë muajsh autoritetet janë të pafuqishme për të zbuluar se kush po luan me sistemin dhe po rraskapit institucionet shtetërore që kryejnë çdo ditë kontrolle antiterroriste.

Publiku ekspert beson se qëllimi i raportimeve të tilla të rreme për bomba është dëmtimi i shtetit.

Kryeministri Kovaçevski, nga ana tjetër, motivin e sulmeve kibernetike ia atribuoi konfliktit në Ukrainë, edhe pse shprehu dyshime se si adresat e ndryshuara elektronike të institucioneve u vunë menjëherë në dispozicion të dërguesve të alarmeve të rreme për bomba.

Një nga mesazhet që ka arritur në adresën e emailit kërkon largimin e LSDM-së nga pushteti.

Nga 26 tetori i vitit 2022 në Shkup dhe disa qytete të RMV-së, disa herë është denoncuar se në email-adresat e disa shkollave, por më pas edhe të institucioneve, qendrave tregtare, aeroporteve, është dërguar kërcënim për vendosje të bombës. Deri tani, të gjitha denoncimet kanë rezultuar të jenë të rrejshme. MPB, vazhdon të deklarojë se po punon në zbardhjen e tyre, por deri më tani nuk dihet se prej ku vijnë këto kërcënime.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1335

Edhe Erdogani a po implikohet në zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut?!

bilall kasami

Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë Euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi

afrim gashi

Gashi nga Cyrihu: Jemi të interesuar ta ndryshojmë jetën e shqiptarit në Maqedoni

thaci trebosh

PDSH mbajti tubim në Trebosh

femijet mergimtare greqi diaspora

Diaspora dhe të pavendosurit vendimtarë për fituesin e zgjedhjeve

bilall kasami

Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi

izet mexhiti

Mexhiti: Një parti e dalur nga lufta që përfundon me komunitetet e vogla, është hap i parë drejt shkrirjes në VMRO ose LSDM

taravari arben

Taravari nga Cyrihu: Këto janë zgjedhje historike, garojnë albinizmi me vuçizmin

kurti taravari kasami mexhiti gashi

Albin Kurti deklarohet për zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ