RMV, mjekët amë sot do të pranojnë vetëm rastet urgjente – protestojnë në ordinancat e tyre

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/02/2022

Secili në ordinancën e vete, por me çelësa në derë, mjekët amë në vend sot do të protestojnë për, siç thonë ata, “qëndrimit injorant të Fondit të Sigurimeve Shëndetësore” dhe shtojnë se do të punojnë vetëm me raste urgjente, transmeton Portalb.mk.

Revolta e mjekëve amë, e cila sot do të kthehet në protestë, siç thonë nga Shoqata e mjekëve privatë, është për shkak të disa kërkesave të paplotësuara që kanë.

“Për një kohë të gjatë askush nuk reagon ndaj thirrjeve tona se shëndetësia primare nuk mund t’i përballojë këto goditje financiare. Rritje e pagës minimale, rritje e faturave të energjisë elektrike të koncesionarëve, gjobave për mjekët amë, rritje e çmimeve të karburanteve dhe ushqimeve”, thuhet në kumtesën zyrtare nga Shoqata e mjekëve privatë në vend.

Siç thonë nga atje, duhen disa reforma për mjekë të kënaqur dhe personel mjekësor të kënaqur.

“Nëse infermierët largohen nga vendet e vogla, nuk do të ketë ekipe – nëse nuk ka ekipe, nuk ka ambulanca. Kjo është në dëm të popullit. Për shëndet cilësor, laboratorë të mirë, klinika speciale cilësore dhe deri në diagnozë të shpejtë”, thuhet në deklaratën e tyre, duke sqaruar arsyet e protestës së nesërme.

TË FUNDIT
33 minuta
Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij
35 minuta
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
37 minuta
Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer
1 orë
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”
10 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"

ME TE LEXUARA

15 orë
VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat
1 ditë
Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi
20 orë
Zejdi zbulon se çfarë janë podrumet e kuqe që i përmendi Ali Ahmeti
13 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë
1 ditë
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
19 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni
13 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu
1 ditë
Lajçaku thotë se është i gatshëm për takim të ri për dinarin në Bruksel
19 orë
Zejdi zbulon se çfarë janë podrumet e kuqe që i përmendi Ali Ahmeti

LEXO MË SHUMË

keshilli-gjyqesos-

Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij

zgjedhjet-maqedoni

Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime

mexhiti izet

Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer

keshilli-gjyqesos-

Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

INFO

NA NDIQ