RMV, numri i të sëmurëve me grip në rritje

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/01/2023

Në javën e parë të vitit 2023 në Republikën e Maqedonisë janë raportuar 821 raste të raportimeve në grup për persona të sëmurë nga sëmundje të ngjashme me gripin, 2,4 herë më shumë krahasuar me javën paraprake, transmeton Portalb.mk.

Numri i të paraqiturve këtë javë krahasuar me javën e parë të sezonit të kaluar është rritur me 74,7%, dhe krahasuar me numrin e javës së parë të lakores tipike epidemike është rritur me 25,9%.

Gjatë javës së parë raportuese, në laboratorin virologjik të ISHP RMV kanë mbërritur 167 materiale nga mbikëqyrja rutinë për testime laboratorike, të testuara njëkohësisht për grip dhe COVID-19. Me këtë janë konstatuar 28 (16.7%) raste pozitive, prej të cilave 20 janë të Infuenza A/H3.

Incidenca e raportuar është mbi kufirin javor të aktivitetit sezonal të virusit të gripit për herë të parë këtë sezon, pra është arritur pragu i hyrjes epidemiologjike në sezonin e gripit.

TË FUNDIT
18 minuta
Gjyqtarët kushtetues morën kërcënime nga ish-deputeti Samka Ibraimoski
1 orë
Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune
2 orë
Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj
2 orë
Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro
2 orë
PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mot me diell dhe shumë i nxehtë, pasdite në disa pjesë të luginave paraqitje e mundshme e shiut të rrëmbyeshëm, bubullimave dhe erës së fuqishme
4 orë
QMK: Shpëtohet një 16-vjeçare nga një humnerë në Strumicë
1 ditë
Durmishi nisi detyrën e ministrit në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës: Kalojmë në Veprim!
21 orë
Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane
1 ditë
Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut
4 orë
Mickoski njofton investimin e ri në energjetikë: Sigurohet rrymë për 100 mijë amvisëri, 630 punësime të reja
1 ditë
Vesna Janevska e mori funksionin ministër i Arsimit dhe Shkencës nga ministri i deritanishëm Jeton Shaqiri

LEXO MË SHUMË

Samka Ibraimovski

Gjyqtarët kushtetues morën kërcënime nga ish-deputeti Samka Ibraimoski

hristijan mickoski

Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune

Kuvendi parlamenti maqedoni

Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj

permbarues izvrsitel

Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro

Prokuroria

PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

mbeturina berllok pastrim

Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës

vershime shkup

Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë

Hristijan Mickoski

Mickoski njofton investimin e ri në energjetikë: Sigurohet rrymë për 100 mijë amvisëri, 630 punësime të reja

Qendra për Menaxhimin e Krizave.112

QMK: Shpëtohet një 16-vjeçare nga një humnerë në Strumicë

INFO

NA NDIQ