RMV, pacienti më i ri në dializë është 3-vjeç, më i vjetri 90-vjeç

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/03/2023

Pacienti më i ri në Maqedoninë e Veriut i cili shkon në dializë është i moshës 3-vjeçare, ndërkaq më i vjetri rreth moshës 90-vjeçare, tha sot Pavlinka Baliska, psikolog dhe koordinator i Shoqatës së Qytetarëve të Sëmurë nga Veshkat “Nefron” në shënimin e Ditës Botërore të Veshkës, njofton Portalb.mk.

Nga Shoqata thanë se këtë muaj, me ndihmën e institucioneve shëndetësore dhe qendrave për dializë në mbarë shteti po zbatohen aksione për ngritjen e vetëdijes për kujdesin e shëndetit të veshkave dhe nëpërmjet edukimit dhe matjeve të organizuara të sheqerit në gjak dhe tensionit të gjakut dhe ndarjes së këshillave mjekësore, falas do t’u mundësohet shumë qytetarë që në kohë t’i zbulojnë dhe të parandalojnë sëmundjet e veshkave.

Nga “Nefron” thonë se ekzistojnë 20 vite dhe kanë mbi 1.500 anëtarë pacientë në dializë dhe 240 me veshkë të transplantuar.

“Stadiumi terminal i sëmundjes kronike të veshkave është e rëndë, kërkon mjekim të vazhdueshëm dhe kujdes. Kjo gjendje cakton mënyrë të veçantë të jetesës, me shumë pengesa, me trajtime të vazhdueshme të cilat zgjasin 4-5 orë çdp të dytën ditë në qendrën për dializë. Megjithatë, dializa e vazhdon jetën, ndërkaq transplantimi e ndryshon plotësisht”, tha mes tjerash Dushko Gjorgjiev, kryetar i Shoqatës.

Vullnet Memedi nga Klinika e Nefrologjisë tha se “edhe pse Klinika çdo ditë është në kontakt të drejtpërdrejtë me pacientët që e kanë të domosdoshëm trajtimin nefrologjik, megjithatë porosia që sot e dërgojmë është se janë të domosdoshme edhe aktivitete të mëtutjeshme për shërbim edhe më të mirë shëndetësore ndaj pacientëve me sëmundje të veshkave”.

TË FUNDIT
20 minuta
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
2 orë
Shahini: Ja pse sivjet turistët nga Kosova s’po e zgjedhin Shqipërinë
2 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
2 orë
Rama dhe Kurti reagojnë për tentim atentatin “e tmerrshëm” ndaj Trumpit
2 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë

ME TE LEXUARA

21 orë
Një serbe e plagosur në autostradën Negotinë-Demir Kapi, ishte përleshur fizikisht me bashkëshortin e saj në makinë
19 orë
Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin
2 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
21 orë
Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital
17 orë
Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur
1 ditë
Deri 41 gradë, ky është moti për sot
2 orë
Rama dhe Kurti reagojnë për tentim atentatin “e tmerrshëm” ndaj Trumpit
21 orë
Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij
14 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

LEXO MË SHUMË

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Agim shahini

Shahini: Ja pse sivjet turistët nga Kosova s’po e zgjedhin Shqipërinë

Tabanoc kufi

Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë

trump sulm

Rama dhe Kurti reagojnë për tentim atentatin “e tmerrshëm” ndaj Trumpit

BDI Ali Ahmeti

Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

biden trump

Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump

trump sulm

FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

moti Vapa nxehti temperaturat

Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius

INFO

NA NDIQ