RMV, shtetas të huaj kanë denoncuar dy policë pasi kanë kërkuar ryshfet, janë marrë masa disiplinore

Picture of INA
INA

20/05/2024

Ndaj dy punonjësve të policisë ka nisur procedimi disiplinor pasi shtetas të huaj kanë denoncuar se kanë kërkuar ryshfet, transmeton Portalb.mk.

“Departamenti i Kontrollit të Brendshëm, Hetimeve Penale dhe Standardeve Profesionale pranë Ministrisë së Punëve të Brendshme ka vepruar pas kallëzimit nga një shtetas i huaj për veprën penale “Marrje e ryshfetit” kundër dy policëve nga Njësiti për siguri në komunikacionin rrugor në SPB Shkup”, njoftoi ministri Toshkovski.

Në informacion thuhet se nga kontrollet e kryera është konstatuar se zyrtarët policorë të regjistruar në përputhje me orarin e përcaktuar të punës me datë 04.04.2024. në orën 22:00 deri në orën 6:00 kanë qenë të ngarkuar me kryerjen e një shërbimi me urdhër për kryerjen e detyrave të punës në pika të caktuara me orar të caktuar dhe kanë qenë përgjegjës për një sistem regjistrimi celular me kamera, por ata kanë vepruar në kundërshtim me urdhrin dhe me automjetin zyrtar janë zhvendosur në lokacione të paparashikuara dhe kanë marrë masa në lokacion tjetër, ndërsa kanë fikur sistemin e regjistrimit.

Me veprimet e përmendura zyrtarët policorë kanë vepruar në kundërshtim me Rregulloren për kryerjen e punës policore dhe procedurat standarde të funksionimit, për çka kundër tyre është paraqitur propozim për fillimin e procedurës disiplinore dhe është dërguar letër njoftimi në Prokurorinë përkatëse.

TË FUNDIT
3 orë
Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke
4 orë
Ndërroi jetë gazetari Isuf Kadriu, zv/kryeredaktori i TV ALSAT
6 orë
Ish-deputeti i LSDM humb jetën tragjikisht (FOTO)
6 orë
Duraku: Ne jemi ata që kemi legjitimitetin tek shqiptarët, kemi fitore të pastër në gjitha komunat shqiptare
6 orë
Azizi drejtuar BDI-së: Stoilkoviçin nuk e sollëm ne, atë e gjetëm në mesin tuaj (VIDEO)

ME TE LEXUARA

1 ditë
Bexheti: Po krijohet një qeveri pa legjitimitet etnik!
1 ditë
NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve
6 orë
Ish-deputeti i LSDM humb jetën tragjikisht (FOTO)
1 ditë
Spasovski: Nuk ka projekte të reja në programin e qeverisë së re, por projekte që duhet të përfundojnë
24 orë
MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!

LEXO MË SHUMË

bejxhan iljaz

Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke

isuf kadriu

Ndërroi jetë gazetari Isuf Kadriu, zv/kryeredaktori i TV ALSAT

LSDM

Ish-deputeti i LSDM humb jetën tragjikisht (FOTO)

sadulla duraki duraku

Duraku: Ne jemi ata që kemi legjitimitetin tek shqiptarët, kemi fitore të pastër në gjitha komunat shqiptare

Adnan Azizi

Azizi drejtuar BDI-së: Stoilkoviçin nuk e sollëm ne, atë e gjetëm në mesin tuaj (VIDEO)

arben taravari

Taravari para votimit të Qeverisë: Këto janë zotimet tona!

Mickoski

Kathimerini: A do të bëhet Mickoski Orbani i izoluar i Ballkanit!?

Klinika Shkupi Spitali Shkup

Sa do të kursehet në shëndetësi me heqjen e drejtorëve ekonomik nga Klinikat

autobus-privat-shkup

Nga e hëna, transportuesit privatë nuk do të qarkullojnë, shkak borxhet ndaj tyre

INFO

NA NDIQ